Databáze českého amatérského divadla

Texty: Praha-Žižkov: LADECKÝ, Jan: Příspěvky k dějinám českého divadla, Česká divadla ochotnická, Praha 1895, s. 140-141..

V Žižkově utvořila se r.1867 čtenářsko-ochotnická jednota
„Pokrok“ přičiněním Jos.Belingra a Č.Vejmara. Avšak přílišná vzdálenost hostince „Bezovky“, kde „Pokrok“ umístil své první divadlo, a neschůdná cesta přiměly spolek, jemuž se zatím v čelo postavil Jan Skolaudy, aby se přestěhoval. Vyhlédnutá místnost ne o mnoho bližší, hostinec na ostrově „Velké Benátky“. I stěhoval se „Pokrok“ znovu na Žižkov. Avšak zase nešťastně a tak nezbývalo než přestati hráti na vlastním jevišti a spolek hrával pohostinsky v jiných jednotách. To by bylo ovšem brzy skončilo zničením jeho samostatnosti. Teprve r.1877 vyhledána příhodná místnost v Karlíně,“U červené hvězdy“ a tu zažil „Pokrok“ několik let svého nejzdárnějšího působení. Zatím v Žižkově začalo asi r. 1870 hráti nové sdružení ochotnické. Z něho se vyvinul r.1874 zábavní spolek „Olymp“, který r.1882 přeměněn na čtenářsko-ochotnickou jednotu „Tyl“. K „Tylu“ přibyl v posledních letech zase „Pokrok“, který se z Karlína sem přestěhoval a přičinil se o zřízení divadelního sálu, který pojme na 350 osob a v němž posud pilně hraje. Členy „Pokroku“ bývali i někteří naši spisovatelé a žurnalisté, jakož i hrávali zde ochotnicky mnozí pozdější herci a herečky. Podobně i v „Tylu“.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':