Databáze českého amatérského divadla

Texty: JAKUBOVÁ, Veronika: Kandrdásek 2008. AS 2008, č. 2.

Kandrdásek 2008

Veronika Jakubová

Devětadvacátého března 2008, v den předávání výročních cen Thálie, sešli se mladí adepti hereckého umění na celostátním finále dětských monologů a dialogů, Národní přehlídce Kandrdásek 2008. Devatenáctý ročník této soutěže se uskutečnil, jako mnoho předešlých ročníků, v divadelním sálku Fakultní ZŠ v Brandýse nad Labem, která je již tradičně, spolu s firmou AVL electronic Praha pořadatelem. Vyhlašovatelem přehlídky je SČDO, patronem město Brandýs nad Labem–Stará Boleslav, které také poskytuje nemalou finanční podporu.
Monology a dialogy mladých herců ve věku 11–18 let citlivě hodnotila porota ve složení: Rudolf Felzmann, Josef Horák a Martin Myšička.
Třebaže letošní počet účastníků byl přece jen o něco nižší než v předešlých ročnících, porota s potěšením konstatovala, že zde tentokrát neviděla výkony, které by nebyly hodny celostátního finále. Celkový repertoár byl dramaturgicky pestrý, vycházející především z prozaických textů a jejich dramatizací. Ve své většině výběr textů odpovídal i věku interpretů.
V mladší kategorii interpreti ulpívali více v rolích „vypravěčů“, své postavy většinou vytvářeli pouze vnějšími gesty a kostýmy. Nedocházelo ale k vytvoření hlubšího vztahu mezi postavou a interpretem. Ve vyšších kategoriích už (především díky dobrému pedagogickému vedení) bylo možné pozorovat vnitřní splynutí s postavou i pochopení její psychiky.
V kategorii monologu 11–13 let se na 1. místě umístil Nazaréno Klug ze souboru HOP HOP Ostrov, který se smyslem pro anglický humor a pointování jednotlivých částí přednesl úryvky z Tajného deníku Adriana Molea. Čestné uznání v této kategorii získala Zdena Dařílková ze ZUŠ Česká Lípa.
V dialogu 11–13 let opět zazářili členové souboru HOP HOP Ostrov. Vítězství získali Lukáš Goldmann a Adéla Kubištová za dramatizaci úryvku z Twainových Dobrodružství Toma Sawyera. Především Lukáš dokázal s lehce ironickým nadhledem a jemným humorem interpretovat Tomovo milostné sbližování s Becky.
Eliška Rojíková a Věra Tomanová se s dívčí jemností vypořádaly s postavami dvojčat z knihy J. Wilsonové Dvojčata v průšvihu. Nejpůsobivější částí jejich dialogu byla práce s polštáři, které představovaly postavy rodičů a babičky. Děvčata za svůj výkon získala čestné uznání. Stejné ocenění získala i Denisa Sedláčková ze ZŠ J. Babáka Brno za monolog v kategorii 14–15 let.
Jedním z nejsilnějších divadelních zážitků letošního Kandrdásku byla další dramatizace Toma Sawyera souboru HOP HOP Ostrov – tentokrát v kategorii dialog 14–15 let. Nazareno Klug a Jakub Velička si pohráli s vytvářením mizanscén, promyšleně pracovali s gesty, pauzou, pohybem i hudbou. Dokázali na jeviště přenést humor Twainova románu a současně na nich byla patrná radost a lehkost, s jakou si hrají.
Z věkové kategorie 16–18letých byli František Hnilička, Tereza Pachtová ze Studia Dagmar z K. Varů a Jana Novotná s Terezou Kotáskovou z DKM Česká Lípa vybráni jako reprezentanti Kandrdásku do soutěže monologů a dialogů dospělých amatérských herců – Pohárek SČDO. Za své výkony získali čestná uznání. Všem postupujícím porota naznačila směr, kterým by mohli na svých výkonech ještě zapracovat a docílit tak větší hloubky v charakteristice postav, v práci s pauzou a s pointováním jednotlivých textů.
Na závěr porota ocenila čestným uznáním paní Irenu Konývkovou za pedagogicko-uměleckou práci, pedagogické vedení dětských interpretů souboru HOP HOP Ostrov směrem ke kultivované řeči, schopnosti vyjádřit cit, vystoupit před druhými lidmi a navázat s nimi kontakt.
Devatenáctý ročník Kandrdásku je za námi. Věřme, že ten jubilejní 20. ročník přinese mnoho kulturních a inspirujících divadelních výkonů.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':