Databáze českého amatérského divadla

Texty: STROTZER, Milan: Lounské divadlení 2008 aneb Absolutorium pro všechny - Hrátky s čertem. AS 2008, č. 2.

Divadelní soubor Scéna Libochovice vystoupil se svým nastudováním hry Jana Drdy Hrátky s čertem. Režisér Jaroslav Kodeš provedl dramaturgickou úpravu textu. Poměrně košatou textovou předlohu zkrátil, aniž by však jinak do ní zasahoval či jí vtiskl nějaký aktualizující významový přesah. To nečinil ani při budování inscenace, a tak její vyznění zůstává spíše v obecné nezpřítomňující rovině a míří především k dětskému publiku. Na představení byla oceněníhodná poučená režijní, či lépe režijně-pedagogická práce (čestné uznání za režii) a nad jiné v přehlídkovém kontextu práce scénografická (cena za nejlepší scénografii Jiřímu Chadrubovi, Jaroslavu Kodešovi a Olze Psotové). Domyšlený scénický objekt členil účelně výškově hrací prostor a umožňoval svými horizontálně a vertikálně umístěnými průlezy, využitím šikmy a vůbec celkovým simultánním řešením rychlé změny prostředí. Scénografickým oříškem bývá u této Drdovy hry krom početných proměn také prezentace „vyvrhelova lože“. I zde si scénografie poradila na výbornou, a to prostřednictvím veliké pekelné knihy, z níž šlehají skutečné plameny. Divákům je tak umožněno sledovat čelně chování protagonistů této scény přímo v centru jeviště. Tady však práce herecká a režijní ještě nevytěžila ani zdaleka možnosti, které jim scénografie připravila.
Početný vícegenerační soubor má na dobré typové obsazení, a toho také plně využívá. Přes výrazný posun v herecké práci mnoha jeho členů, za nímž stojí režijně-pedagogické vedení, nelze pominout jisté rezervy. Ty jsou především v důslednějším jednání některých herců v daných situacích. Namnoze se hrál výsledek a ne proces, což se odráželo negativně v temporytmu inscenace. Představení vévodil Jiří Dědourek, který vytvořil svébytnou postavu Martina Kabáta (cena). Velice zdařile se vypořádal s postavou Otce Školastyka Zdeněk Zvěřina (čestné uznání). Kořením představení byly kreace Sylvie Konšelové coby režisérem připsané Čertovy kuchařky. Inscenace byla doporučena k účasti na národní přehlídce činoherního divadla pro děti Popelka v Rakovníku.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':