Databáze českého amatérského divadla

Texty: FEKAR, Vladimír: Valmezské hry ve dvou sálech - Prodejce duše. AS 2008, č. 2.

Duonasekyru: Prodejce duše
Opětovně jednoduchá situace. Na scéně jejich oblíbená postava Karla, kterou využívají také pro své další etudy. Karel touží stát se prodejcem duše. Skutečný prodejce duše, kterého potká, mu tu možnost dává. Musí však najít tři klíče: k nějaké zvláštní duši. Karel se vydává vstříc dobrodružství získat tři klíče. Po mnoha peripetiích se mu to daří. Iniciační hra s pohádkovým půdorysem má však temnou pointu, Karlovo hledání je zneužito proti němu samotnému. Byly to klíče ke Karlově duši. A ty nakonec Prodejce duše získal!
Oba herci nabrali na suverenitě, jejich rozvíjení základní kostry příběhu je zároveň mnohem přehlednější. Je otázkou, zda tato bravura a komediální pohoda, kterou si získávají obecenstvo ve specifickém domáckém prostoru klenutého valašskomeziříčského klubu, bude uchována i v jiných prostorách. Duonasekyru opakuje témata manipulace někoho někým a hravým způsobem zkoumá zákruty lidské psychiky. V letošním Prodejci duší ubylo vnějších efektů a přibylo slovního humoru, herecké sehranosti. Duonasekyru nadále nevládne rozvětvenou a pohotovou jazykovou komikou, ale častou nedopovězeností, velmi jednoduchými slovními hříčkami a neobratným hledáním slov dodávají svým postavám punc jedinečnosti.

Související Soubory

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':