Databáze českého amatérského divadla

Výstavy: Jičín, Výstava ke 100. výročí založení souboru J. K. Tyl, 21. 9.-28. 10. 2012

Výstava byla instalována ve výstavní chodbě muzea.

Připomněla 100. výročí založení ochotnického souboru, jeho proměny v průběhu 20. století, nejslavnější inscenace, výrazné členy i řadu dobrovolníků zajišťujících technické zázemí.

Výstava kompletně mapovala činnost divadelního spolku J. K. Tyl v Jičíně, jeho divadelní představení a osobnosti. Samozřejmě zde jsou zmíněny také peripetie v životě spolku i mimo jeviště. „Prezentace historie je založena na archivních materiálech a především na rozsáhlé sbírce fotografií a plakátů Ing. Ivana Matějky, kterému vděčíme za četné konzultace“, popisuje Hana Fajstauerová.

Archivní materiály doplňují zajímavé sbírkové předměty zapůjčené Muzeem ochotnického divadla v Miletíně, které jsou neodmyslitelně spjaté s tradičním divadlem, např. nápovědní bouda, kulisy, zařízení na simulaci zvuku deště, větru a hromu, divadelní knížky, umělé nosy, kníry, paruky, líčidla, kostýmy apod..

„Zajímavé je sledovat odvahu jičínských divadelníků uvádět poměrně náročný repertoár a studovat charakterní role. Navíc si zvali na svá představení hosty z řad profesionálních herců. Místní ochotníci tak stanuli na prknech, která znamenají svět, například po boku Věry Ferbasové nebo Antonie Nedošínské,“ popisuje detaily svého bádání Hana Fajstauerová.

Velmi cenný materiál připravili Ing. Ivan Matějka s knihovnicí jičínského muzea Mgr. Jiřinou Holou, rovněž členkou souboru. Vytvořili základ databáze herců spjatých se souborem J. K.Tyl s uvedením her, ve kterých hráli. „Přímo na výstavě mohou návštěvníci tento seznam doplňovat a přispět ke zkvalitnění našich informací,“ vybízí veřejnost mluvčí muzea Alena Anna Kyselo.

Vernisáž proběhla v pátek 21. září 2012. Slovem uvedl principál JUDr. Petr Krupka a kurátorka výstavy Mgr. Hana Fajstauerová, hudbou doprovodili Jitka a Ondřej Koláční.
Rok konání:
2012
Autor vyýstavy:
Mgr. Hana Fajstauerová
Organizátor:
Muzeum hry, Jičín
Mgr. Hana Fajstauerová, ing. Ivan Matějka, Mgr. Jiřina Holá
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':