Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: HOLUBCOVÁ, Alžběta Pavlína, Poniklá

Datum narození: 19.11.1950
Ochotnické divadlo se v Poniklé hrálo od druhé poloviny 19. století do roku 1968, kdy byla činnost spolku J. J. Kolár ukončena.
V létě 1997 přišla paní Holubcová s návrhem obnovit tradici ochotnického divadla v Poniklé. Oslovila několik spoluobčanů, o kterých se domnívala, že budou ochotni podílet se na tomto znovuvzkříšení, vybrala první hru, svolala první zkoušku a svojí nezlomnou energií přivedla obnovený spolek až k první premiéře, která se konala
o Vánocích 1997.
O úspěchu jejího počínání svědčí fakt, že spolek v Poniklé v obnovené podobě pracuje již sedmým rokem a uvádí osmou divadelní hru.
První premiérou činnost paní Holubcové neskočila. Pro připravované hry obstarává kulisy, kostýmy a rekvizity, případně zajišťuje jejich výrobu. Sjednává hostování v okolních obcích. Zajišťuje a organizuje dopravu na hostovská představení. Vyhledává sponzory. Je "motorem" divadelního spolku.
V roce 2002 byla spolku vypovězena smlouva o pronájmu prostor pro uskladnění kulis a rekvizit z důvodu plánované rekonstrukce objektu. Marně hledali náhradní řešení. Až paní Holubcová přišla s návrhem na vybudování vlastních prostor. Po zvážení všech pro a proti se členové spolku pustili do stavby zděného přístřešku svépomocí. A opět je byla paní Holubcová, kdo zháněl stavební materiál, hledal sponzory, zajišťoval občerstvení "stavebníkům" a čas od času přidal i ruku k dílu.

Mimo tyto činnosti je zároveň aktivní herečkou
1997 Kateřina Už je zase v Čechách, jako bejvávalo (Marie Veselská)
1998 Teta Nevěsta na marách a spol. (E. A. Longen)
1999 Chůva Šašek královský, aneb Kterak chudák ke štěstí přišel (Jaroslav Urík)
2000 Běta Volba Petersova (Jaroslav Urík)
2002 Rita Chudák strejček Jáchym (Miloš Gerstner)
2003 Marie-Heléne Vražedné dědictví (Robert Thomas)

Zlatý odznak J.K. Tyla 2003: Za obnovu tradic ochotnického divadla a obětavou práci

Související Organizace

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':