Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: PÁV, Václav, Ing., Častolovice

Datum úmrtí: 31.10.1961
Místo úmrtí: Jablonbec nad Nisou
2. července 1950 byl za člena divadelního spolku Klicpera přijat Ing. Václav Páv.
Ing.Páv se díky velkému tvůrčímu nasazení velice rychle propracoval až k režisérskému postu.
V očích herců byl znám svým elánem a nadšením. Mnohdy nacvičoval současně i dvě divadelní hry.

Ing. V. Páv měl v Častolovicích i problémy, které řešil s energií a neúnavností. Jeho umělecká práce stavěla na principech Stanislavského, k výběru her přistupoval s rozmyslem a s pečlivostí, velký důraze klad na co nejdokonalejší projev herců. Sám ve svých inscenacích vytvořil mnoho charakteristických postav. Byl také autorem realistických scén, které nejen navrhoval, ale sám také realizoval.

1950 pod režijním vedením Ing. V. Páva nacvičeny hry: Léto, Přátelství (sehráno též v Doudlebách n. O.), Kdo je víc a Na letním bytě. Tyto hry sloužily novému režisérovik ověření schopností souboru a kvalit herců. Kromě zkušebních ochotníků se členy "jeho skupiny" stala nová nastupující generace.
1951 - 23. 2. - uvedena Jiráskova Lucerna, kterou divadelníci třikrát reprizovali.
Herecké obsazení: kněžna - M. Krpatová, mlynář - B. Kröhn, Hanička - M. Kröhnová, v dalších rolích: Z. Hubáček, J. Marek, A. Brandejsová, A. Bělka, S. Michera, J. Kašpar, A. Kalousek, M. Morávek, M. Machačová, K. Tomeš, Ing. V. Páv, S. Lejsek, V. V. Tichý, F. Hlavsa, M. Krpatová ml., J. Kudláček, J.Sedláček, J. Cabalka, Z.Kubec, B. Janečková, P. Hubáček, F. Hejzlar, J. Horák, K. Čestický, A. Kubec, J. Valášek.
Balet: žačky B. Odravské; hudba: J. Marek; scéna: Ing.V. Páv a F. Láska, světla: J. Janeček; stavba: J. Janeček, J. Sedláček, J.Sejkora, F. Škop; nápověda: J. Pour.

1951 nastudoval Ing. V. Páv Svatbu Krečinského. Hráli: P. Hubáček, I. Hlavsová, A. Košťálová, L. Plašil, B. Kröhn, M. Morávek, K. Tomeš, J. Pražák, Z. Hubáček.
1951 byly zahájeny stavební a technické úpravy jeviště, a proto další hru v Pávově režii, Ostrovského Bouři, uvedli v Česticích a hru Slepice a kostelník (Z. Kubec a j.) v Hřibinách. Provedení Bouře bylo velmi úspěšné, soubor ji sehrál pohostinsky v Kameničné u Žamberka, ve Skuhrově nad Bělou a v Ličně. 1954 byla sehrána v Častolovicích. Hráli: J. Marek, Z. Hubáček, M. Matušková, B. a M. Kröhnovi, I. Hlavsová - Vlčková, Ing. V.Páv, B. Dvořák a další.

1952 divadelní odbor Klicpera změněn na Divadelní odbor ZK ROH Českomoravských eternitových závodů Častolovice.
Výrazně se zlepšilo materiální zabezpečení odboru, který si mohl pořídit nové reflektory, černý horizont i pozemek pro výstavbu přírodního divadla. Divadelní představení vynikala náročnou scénickou výpravou i velkým hereckým obsazením.

Ing. Páv se v této době, kdy se znovu obnovily snahy o vybudování přírodního divadla v Častolovicích, zasazoval o to, aby bylo umístěno v romantickém zákoutí na Skalce, a našel pochopení u u předsedy Klicpery F. Malého.

1952 byla nastudována Burjakovského hra Lidé, bděte, ve které vytvořili hlavni role O. Hanousek a M. Havlíková, následovala M. D. Rettigová, hlavni roli vytvořila A. Šemotlová a Veselé paničky Windsorské, v nichž roli Falstaffa sehrál J. Oborník. Dále hráli: Z. Hubáček, P. Hubáček, M. Dohnal, J. Lux, J. Marek, Z. Kubec, J. Machač, M. Morávek, V.Mandelová, E. Trojáková, M. Krpatová ml., A. Šemotlová a další.
V tomto roce byli ještě sehráni Soupeři (M. Dohnal, B. Kröhn).

1953 úspěšně provedena Afinogenovovova Mášenka, přiřadila se mezi nejúspěšnější inscenace Ing. V. Páva. Hráli: Ing. V. Páv, M. Kröhnová, K. Tomeš, J. Matuška, Z. Oborníková - Vanická, B. Kröhn, M. Matušková, A. Kovaříčková, J. Machačová, M. Krpatová ml., J. Žid.
1953 též Kornejčuk: Platon Krečet s B. Kröhnem v hlavni roli. Hra provedena rovněž v Rychnově n. Kněžnou, v Kostelecké Lhotě a Čermné nad Orlicí. Následovala Pivcova Vítězná paleta

1952 Vrchlického Noc na Karlštejně sehrána u schodiště na nádvoří častolovického zámku, v jeho severovýchodní části. Inscenace vynikala světelnými efekty a bohatým komparsem.Skvělým pozadím se stala velká renesanční okna. Plakáty namaloval prof. Militký. Představení zhlédlo 5 000 diváků. Vystupovalo na 100 osob, z toho 20 jezdců na koních. Impozantní byla zejména scéna příjezdu krále s družinou. V hlavních rolích se představili: B. a M. Kröhnovi, J. Kozlík, K. Tomeš, Ing. V. Páv, J. Oborník, I. Vlčková, B. Dvořák, M. Morávek, J. Pelc, P. Hubáček, J. Kudláček. Světla: Janeček, Hejl, Hovorka; masky Machač; stavba Bárta s kolektivem.

Ing. Páv v Častolovicích působil od roku 1950 do roku 1955, kdy odešel do Kokonína a později do Jablonce n. N., kde zemřel 31. října 1961.
1955 byl jmenován čestným členem divadelního odboru ZK.

1955 Pávovou poslední hrou nastudovanou v Častolovicích byl Shekespearův Othello. Hra byla nacvičována 4 měsíce. V Častolovicích se představení uskutečnilo v březnu, dále bylo uvedeno např. v Divišově divadle v Žamberku. V hlavních rolích B. a M. Kröhnovi, K. Tomeš, B. Dvořák, M. Krpatová, I. Vlčková a další.
Bibliografie:
FRYČ, Zdeněk: 120 let ochotnického divadla v Častolovicích. Častolovice, ZV Českomoravských eternitových závodů 1965, s. 20, 21. fotopříloha.

VÁCLAVÍK, Jiří: Častolovice. Kapitola Divadlo. Vyd. Městys Častolovice, 2008.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':