Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: BARTOŠ, Svatopluk, výtvarník LD

Datum narození: 1898
Datum úmrtí: 1958
Svatopluk Bartoš, dr. ing. (1898-1958), v civ. ředitel cukrovaru v Dolním Cetně, výtvarník, malíř, vedoucí osobnost a „scénograf“ ochotnického loutkového divadla v Dolním Cetně po roce 1945.
V loutkářství známý zejména jako autor mnoha souborně vydaných tištěných divadel a dekorací a návazných sérií dekorací divadel od Karla Štapfera.
1932 vytvořil Bartoš pro firmu Antonín Münzberg samostatné divadlo „Münzbergovy dekorace z české historie“. Scenérie ukazovaly zajímavá historická místa, jako např. hrad Skuhrov, hradní síň na hradě Rožmberku, hradní nádvoří Karlštejna, zimní krajinu s horou Říp, Belveder, Daliborku aj. Dekorace bylo možné kombinovat s „nejmenším Štapferovým divadlem“, jelikož měly stejný rozměr pozadí 48x35 cm.

1933 k navrhl pro tutéž firmu „velké Münzbergovy dekorace“ pro loutky 50-60 cm, určené spolkovým divadlům. V roce 1947 vytvořil ještě souborné „pohádkové“ divadlo pro pražské nakladatelství Brouk (Josef Chroust)-
Bibliografie:
BLECHA, Jaroslav: Rodinná loutková divadélka. Brno, MZM 2009, s. 113.

Související Pojmy

Související Obrázky

Bartoš Svatopluk, LD, tisk, arch s oponou
Bartoš Svatopluk, proscenium s oponou pro Divadlo české historie 1932
Bartoš, Svatopluk, opona, rodinné loutkové divadlo, barevný tisk 1947
Bartoš-Brouk, LD, tisk, arch s oponou
Tištěné opony tzv. rodinného LD / Bartoš Svatopluk / Tzv. Münzbergovy dekorace z české historie, třídílná luneta, 1932
Tištěné opony tzv. rodinného LD / Bartoš, Svatopluk / Tzv. Pohádkové divadlo, souboj rytířů, 1947


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':