Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: BLAŽKOVÁ, Božena, roz. Dalecká, Pardubice

Datum narození: 21.11.1948
Božena Blažková, roz. Dalecká
nar. 21.11. 1948
V ochotnickém divadle začala pracovat již jako žákyně základní školy v dramatickém kroužku při Východočeském divadle v Pardubicích (ved. režisér Hugo Domes a herečka Věra Nováková).

Po otevření Kulturního domu ROH Dukla přešla, už jako studentka SVVŠ, do nově založeného divadelního kroužku pod vedením zkušené režisérky Karly Slonkové (dřívější významná pardubická ochotnice).
Kromě hraní (pohádky, Čapkovy Apokryfy a další), začala později i režírovat, zejména dětské divadlo (největší úspěch - účast na přehlídce Šrámkův Písek v roce 1971 s pohádkou V. Volkov: Kouzelník ze Smaragdového města).

Po založení Studia uměleckého přednesu (vedoucí Miloslav Kučera) pracovala souběžně v obou oborech. Se SUP účast na: Wolkrův Prostějov, Rus krví umytá, Šrámkův Písek: Jevtušenko, Tak zvaná naše generace. Pravidelná vystoupení na poetickém festivalu Šrámkova Sobotka.

Pracovala v oblastním i ústředním výboru Svazu českých divadelních ochotníků. Stála při zrodu soutěže monologů O Pohárek SČDO. V ochotnickém divadle pracovala do roku 1982.
Následně využívala divadelních zkušeností při přípravě besed a akcí v knihovnách (Chrudim, Pardubice, Hradec Králové).
Bibliografie:
KYŠKA, Milan: Heslo pro DČAD, červenec 2013.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':