Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Studenti / poté noví ochotníci ved. lékárníkem Novotným

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1848
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1869
Působení: 184x, 185x, 186x
1848–1856 o prázdninách hrávali studenti v Panském domě u Wiererů.

Z repertoáru:
Ch. Schmid, překlad František Černohouz a Karel Hausmann: Krádce vajec (hra pro děti); Václav Kliment Klicpera: Divotvorný klobouk; Jan Nepomuk Štěpánek: Brambory; Jan Nepomuk Štěpánek (překlad z němčiny): Žlutá zimnice.
Hráli J. Adámek, J. Čermák, G. J. Lemberger, J. Rebec, J. Stark, Fr. Stark, K. Sýkora, J. Velkoborský, Šeb. Wierer.

Od 1860 nová skupina studentů,
svolaná bohoslovcem J. Čermákem.
U Vavřínků postaveno chudé jeviště, oponu a portál zhotovil poštmistr V. Stedil za přispění malíře pokojů Brauna z Mezihoří.
Hlavní zásluhu o zařízení ochotnického divadla měl zdejší lékárník V. Novotný, který rozšířil možnosti jevištní techniky; mimo to přispěli pánové Tatter, Bárta, Steidl a také paní Novotná.
První představení na tomto jevišti – Václav Kliment Klicpera: Rohovín Čtverrohý.

Když studenti odjeli, hrála tu skupina ochotníků nadále vedená lékárníkem Novotným.

Z repertoáru:
Josef Kajetán Tyl: Strakonický dudák; Josef Mikuláš Boleslavský: Katovo poslední dílo; Josef Kajetán Tyl: Paličova dcera; Moliére: Lakomec; Félix Pyat: Pařížský hadrník; Josef Kajetán Tyl: Tvrdohlavá žena; Josef Kajetán Tyl: Lesní panna; August von Kotzebue, překl. J. N. Štěpánek: Doktor Štěkavec;
1862 – Jan Nepomuk Štěpánek: Posvícení v Kocourkově; v listopadu Václav Kliment Klicpera: Divotvorný klobouk (výnos věnován k zakoupení paliva pro chudé);
1863 – Josef Kajetán Tyl: Slepý mládenec (ve prospěch chudých v Rudohoří a Krkonoších).

Lékárník V. Novotný řídil hry na tomto jevišti do 1869.
Bibliografie:
LETOPISY národních divadel ochotnických v Čechách. Příloha edice divadelních her pro ochotníky Divadelní ochotník 1861–1898, XIV, s. 64–66, redigoval J. M. Boleslavský, M. Knapp aj. kDÚ.

POUZA, Ludvík: Počátky divadla v Přešticích – http://uhlavan-prestice.webgarden.cz/rubriky/historie/pocatky-divadla-v-presticich

TÁBORSKÝ, Vojta Š.: Příspěvky k dějinám divadelního ochotnictva československého. Praha, ÚMDOČ 1931, s. 298.

Dalibor 10. 12. 1862; 10. 2. 1863.
Poznámka:
Mezi studentskými herci působili například ještě pánové J. Adámek, J. Čermák, J. Lamberger, J. Rebec, F. Stark, K. Stach, M. Sýkora, J. Velkoborský a Šeb. Wierer.
V „Památníku“ vydaném k oslavě patnáctiletého trvání Zábavného a divadelního spolku „Úhlavan“ v Přešticích v roce 1904, vzpomínají na tato představení herci následovně: „Jeviště v panském domě zřídili jsme si o prázdninách velmi primitivně. Vypůjčili jsme si prkna a podložky od Buvků, po domech jsme si vypůjčili tyče, jichž jsme na kulisy a kostru jeviště měli zapotřebí. Oponu jsme sešili z několika vypůjčených prostěradel, nalepila se do středu ze stříbrného papíru vystřižená lyra a maska s ratolestmi vavřínu, a opona byla hotova. Kulisy robili jsme z tvrdého papíru a přibili je na lišty tak, aby se mohly obě strany pomalovati a tak ku proměnám upotřebiti. Na každé straně jeviště byly tři kulisy a hodily se jak k chalupě, tak k paláci, jak k pokoji, tak ku komnatě královské. Druhá strana se zas dala využíti k zahradě, libosadu či pralesu. Se zadní oponou jsme měli pravou potíž. Byla papírová a často se roztrhala, zejména když jsme ji museli obracet. Malbu jsme si provedli sami a byla prý dosti úhledná. Sedadla byla zcela jednoduchá. Obyčejná prkna podložená podstavci, v nichž zavrtány byly čtyři kůly. Často se stalo, že když obecenstvo – zejména menší – chtělo-li dobře viděti a na sedadlo vystoupilo, kůlce povolily a lavice i s obecenstvem se zvrátila. Po prázdninách odklidila se prkna i sedadla, opona se rozpárala, papírové kulisy a zadní opona sbalily a k Čermákům pro budoucí prázdniny se uschovaly.“ (Táborský)
Obor činnosti:
činohra
Typ souboru:
skupina mládeže, studentů

Mapa působení souboru - Studenti / poté noví ochotníci ved. lékárníkem Novotným

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':