Databáze českého amatérského divadla

Soubory: MSRD

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1928
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 195x
Působení: 192x, 193x, 194x, 195x
Koncem roku 1927 došlo pro názorové neshody k rozpadu Vzdělávacího kroužku, který od roku 1926 sjednocoval ochotníky.
Rozštěpil se do dvou částí.
Aktivnější byla Místní skupina republikánského dorostu. Je zaznamenáno, že v období
1928-1937 sehráli 42 divadelních představení, u nichž je jako režisér nejčastěji uváděn Václav Hovězák, ale vedle něho několik divadelních her připravil i učitel František Wenisch, úspěšnými režiséry byli i Stanislav Hovězák, Štěpán Kostrhoun a Štěpán Kynický.
1935-1937 nastudovali div. představení s místními herci i Rudolf Mazúrek, Jan Veselý, Oldř. Hübner, Josef Lopatář, Bohumil Kostrhoun a učitel St. Sýkora.
Hereckých zájemců bylo vždycky dost, výběr byl učován tím, pro jakou příležitost hráli.
Pravidelně se hrálo k narozeninám prezidenta Masaryka, většinou hry s vlasteneckou tematikou. Oblíbené byly veselohry či pásma jednoaktovek, na silvestrovských oslavách měly úspěch krátké humorné scénky.
V repertoáru nechyběla česká klasika - Maryša (1933, režie Fr. Wenisch), Lucerna.
1935 uvedli operetu Každý hrad má něco rád, hudební část řídil a s herci nacvičil Josef Škrobák.
Divadelní představení znamenala pro republikány pravidelný příjem, takže nakoupili jeviště, opony, kulisy a další divadelní vybavení. Nakoupili i hudební nástroje pro vybrané zájemce. MSRD z výnosu divadel podporovala i další spolky v obci - SDH, pobočku Národní jednoty, školu a Agrární stranu.
1938 přivedla mnichovská diohoda MSRD k zastavení činnosti. Protože Agrární strana se jako významná strana v ČSR obávala možných postihů, chtěla zachránit majetek divadla pro obec tím, že celý převedla na Sbor dobrovolných hasičů, aby mohl neztenčeně pokračovat v divadelní činnosti.

Po válce obnovení MJRD nebylo povoleno..
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, II.díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2002, s. 482.

TRNĚNÝ, Zdeněk: Starovičky - historie a současnost. Pro obes Starovičky vyd. nakl. Slavia Rosice 2005. 352 stran. Historie ochotnického divadla ve Starovičkách s. 280-292, MSRD s. 283-286. Pro DBČAD zprostředkoval Lad. Valihrach.

Mapa působení souboru - MSRD

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':