Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Sokol

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1922
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 194x
Působení: 192x, 193x, 194x
1922-1938 30 her DO Sokola. TJ Sokol v tomto období užívala školní tělocvičnu s jevištěm, zde uskutečňovala se svým divadelním souborem dvakrát ročně divadelní představení. Bližší informace jak o představeních, tak o účinkujících osobách chybí.


1945-1947 DS Sokol 6 her, režie J. Tomaštík, B. Šimeček, J. Stasievič.
1945 místní ochotníci sehráli na malém provizorním jevišti v hostinci U Králů vlasteneckou hru Lešetínský kovář. Režíroval ji tehdejší kapelník dechové hudby Jan Tomaštík. Z účinkujících byli zaznamenáni ochotníci Jan Čáslavský, Jan Drda, Františka Smetanová, hrál i režisér. J
1945 tamtéž uvedena hra se zpěvy Z českých mlýnů.
Touto hrou se místní ochotníci již představili jako dramatický odbor TJ Sokol, který zde byl založen 29. srpna 1945.
1945 ještě nastudována hra V. Vlčka Trpký návrat.

1946 Zd. Němečk: Rukopis času, uvedeno na nově zřízeném jevišti v kulturním domě (budova dříve zvaná Santarius, místní kino), dále Jirásek: Lucerna, režírovaná Bohumilem Šimečkem.
Svou divadelní činnost DrO Sokola uzavřel utopickou komedií K. Čapka Věc Makropulos, jejíž režii měl J. Stasievič. Většina ochotníků hrajících v této hře byli zaměstnanci místní železniční stanice ČSD.

Financování postupného vybavení adaptovaného jeviště v kulturním domě se dělo v rámci akce „Jedna cihla na kulturní dům“ (v hodnotě 10 Kčs), kterou s ochotníky organizoval Bohumil Šimeček. Akce trvala po dobu tří let. Kolik finančních prostředků bylo akcí získáno, záznamy neuvádí.
Bibliografie:
MACEK, Stanislav, Dohnalová, Marie: Amatérští divadelníci v Suchdole nad Odrou. Vlastivědný časopis Poodří 2006, č. 3. Zprostředkoval redaktor Radim Jarošek.

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, II.díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2002, s. 507.

Související Organizace

Mapa působení souboru - Sokol

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':