Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Sokol

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1897
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 194x
Působení: 189x, 190x, 191x, 192x, 193x, 194x
1897 začátky sokolského divadla, vedeného Karlem Jar. Obrátilem. 19. října hry: Černý Petr, Pan Franc a výstup Veselí Jozéfci.
Zkoušelo a hrálo se v hospodách na Fojtství a v Hamrech, herci byli většinou zaměstnanci parní pily na Hamrech.
Na zkouškách se také zrodila myšlenka na založení TJ Sokol.

1898 9. ledna první valná hromada Sokola a hrána hra Václav Hrobčický z Hrobčic.
1900 pořízeno za pomoci Sokola Rožnov pod Radhoštěm vlastní přenosné jeviště. Hráno Pro pero sokolí, Doktorovo tajemství. Pak několik let útlum a oživení až v roce 1910.
1911 Zmatek nad zmatek
1912 Pasekáři (přijel se na ně podívat i autor F. Sokol - Tůma), Dědečkovy housle a Vojnarka.
1913 Srážka vlaků

1914 - 1917 přerušení činnosti
1917 Viktorka a Jedenácté přikázání.
1918 Pepánek nezdara a Závěť (místnost zapůjčil Spolek katolických mužů a jinochů)

1919 Na rodné hroudě, r. Alois Kerle, Dědečkovy housle (hráno v Zašové, protože v Zubží byly neštovice), a Páni, r. František Mikulenka. Nové jeviště za 3.000 Kčs.
1920 Na statku a v chaloupce, r. Josef Marek, Mrak, r. J. Marek, Poslední muž, r. F. Mikulenka, a Nevěsta, r. J. Marek.
1921 Ta naše Máňa, r. Jan Krupa, Poklad, r. Horáková, Románek na horách, r. Karel Daehne, Mučedník brixenský, r. F. Mikulenka, Julinčiny vdavky, r. Josef Adámek, a Otec, r. Eva Nedomová.
1922 7 her, 12 představení.
1923 Láska si nedá poroučet, r. K. Daehne, a V červáncích svobody, r. E. Nedomová
1924 5 her.
1925 Věno, Závěť, Baťoh, Sluníčko a Písmákova dcera.
1926 Na záletech, r. Jan Juříček a Rudolf Daehne, Mikuláš Hrobčický z Hrobčic, Maryša, r. R. Daehne. 28. listopadu zahájení činnosti v nové sokolovně humoristickým večírkem, r. Jan Lišaník. V prosince Lucerna, r. R. Daehne.
1927 Zmatek nad zmatek, r. J. Lišaník, Pes a kočka, Pustina, r. J. Lišaník, Frantíkovy trampoty (hráli žáci), Bílá myška, r. R. Daehne, Radúz a Mahulena, Slečinka s mikádem aneb Dolarový strýček, r. R. Daehne, 14. srpna slavnostní otevření sokolovny, Šofér, v hlavní roli A. Nedbal j.h.
1928 Rozmajrin, r. J. Lišaník, Pražský žid, r. R. Daehne, Jindra, r. J. Lišaník, Jindra, hraběnka Oastrovínová, Jan Výrava, r. R. Daehne a 8. prosince zábavný večírek s nadílkou. a 31. prosince Silvestr.
1929 Zlaté časy, Oblaka, r. R. Daehne, Když si náš dědeček babičku bral, Falešná kočička, r. E, Nedomová, Zahraj mi, tatínku, naposled (hrál soubor sokolského divadla z Valašského Meziříčí), Zelené království, r. J. Lišaník, a Povodeň. r. R. Daehne.
1930 Je Mary Duganová vinna?, r. R. Daehne, Velbloud uchem jehly, r. Th. Vraj, Václav Hrobčický z Hrobčic, r. J. Lišaník, Krakonošova medicina, r. Th. Vraj (dětské představení), Julinčino terno, r. Vilibald Pokorný, a Lešetínský kovář, r. Th. Vraj. Mimo to kabarety Kabaretní večer a Druhý veselý večer.

1931 Na rodné hroudě, C.K. polní maršálek, r. Th. Vraj, Z manželského ráje, r, Th. Vraj, Hevička, Kde domov můj, r. Th. Vraj, Půlnoční vlak, r. Ladislav Daehne, a Psohlavci, r. Th. Vraj.
1932 Vrah, r. K. Daehne, Trpaslíkův sen, r. VBašíčková (dětské představení), Jak jsem se měl po smrti, r. Jar. Volek, Její Veličenstvo Láska, Madla z cihelny, r. Ladislav Daehne, Probuzení, r. Viliam Pokorný, Jiříková housle, r. Ludvík Martinek (pro mládež), Mikulášský večírek s jednoaktovkami v režii K. Daehneho.
1933 Čtyři léta utrpení a slávy, Stréček Křópal poslancem, Naši furianti a Jánošík, vše režie T. Vraj.
1934 Maryša, r. J. Lišaník, Tonča s Emou do vdavek se ženou, r. J. Mynář, V. Pokorný a J. Lišaník, Staří blázni, r. J. Lišaník, Deset minut alibi a Ženská vojna, r. T. Vraj a J. Mynář.
1935 Závěť, r. František Kraus, Ďáblice, Ty ani nevíš, jak tě mám ráda, Královnička, r. F. Kraus, Utrpením k svobodě, Soud boží, r. V. Pokorný, a Princezna z Nemanic.
1936 Jízdní hlídka, r. T. Vraj, Zavadilka vdává dceru, r. J. Horák, Ryba a host třetí den, Láska kvete v každém věku a Dva vojáci od muziky, obě r. F. Kraus a J. Mynář, a Starosta Stillmandský, r. J. Horák.
1937 Maryna ze mlýna, r. V. Pokorný, Bílá nemoc, r. T. Vraj (pohostinsky i na Horní Bečvě), Velké pokušení a Zborovští, obě r. Jindřich Frankovič.
1938 Lidé na kře, r. F. Janoš, Mařenku si neber, r. J. Lišaník, potom činnost DO stagnovala.
1939 Končinový večírek se 3 aktovkami v režii Jiljího Pernice. Teprve v listopadu hra Vodníkova nevěsta, r. T. Vraj, a Pravda na útěku. Kromě toho Sokol Valašské Meziříčí 3 aktovky: Zamilovaný Romeo, Ukradená husa a Růžové psaníčko.
1940 Kříž u potoka, r. Pavel Šabacký, Márinka ze staré myslivny, r. P. Šabacký a Milan Klein, U panského dvora, r. M. Klien a Viliam Růžička, Synové sedláka Hory. Po celý rok hrálo i loutkové divadlo vedené Bruno Špůrkem.
1941 Připravovaly se hry Pokušitel a Poslední muž, ale nebyly už povoleny a 13 . dubna byla zastavena činnost Sokola.

1945 1. prosince zahájení činnosti DO hrou Jedenácté přikázání, r. Josef Celba, potom Poslední muž.
1947 Staříček Holuša další tři hry.
1949 Vojnarka, Perly panny Serafinky a Uprchlík.
1951Otec. A tím DO Sokola v Zubří skončil. Jeho majetek převzalo Divadlo pracujících v Zubří.
Bibliografie:
PORUBOVÁ, Žofie, Od zrodu k zániku ochotnické divadelní scény TJ Sokol Zubří. (Seznam nadšenců - ochotníků divadla TJ Sokol Zubří.) Zuberské noviny 2002, č. 10. s. 7 a 8, č. 11. s. 5. (Excerpce J. Fabián.)

Související Organizace

Mapa působení souboru - Sokol

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':