Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Volné sdružení divadelních ochotníků

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1868
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1879
Působení: 186x
1868 zal. Volné sdružení divadelních ochotníků.

"Každý vznikající spolek, ať jest si to ve městě neb městysi, musí usilovně bojovat proti nepřátelům svým, neboť tyto jest všude snadno najíti, zvláště, kde se o naše blaho jedná, a tak jest to i u nás." (Moravská orlice 4. 6. 1869.)

1869 - v březnu - J. K. Tyl: Pašerové, od té doby se hrálo "již popáté a všechny kusy se zdařile povedly, což jest důkazem, že pp. ochotníci se všemožně vynasnažují, by své úloze řádně dostáli. ... Ačkoli pokaždé místnost divadelní naplněna byla, ... naše velkoměšťanstvo pohřešovati musíme. Zato ale potešitelné je, že tzv. "nižší třída" ... kupředu kráčí a také spolek tento svou silnou návštěvou poporuje." (MO 1869)

1879 - město, které dosud nemělo dobrovolné hasiče, postihl požár, což přimělo měšťany, aby sbor založili. Mezi prvními mu přispěli ochotníci, v jeho prospěch společně se studenty sehráli hru V. Lipovského Bodrý venkovan, obraz ze života ve 4 jednáních. "Četné obecenstvo projevilo jak divadlu, tak hasičskému sboru přítomností svou hojnou přízeň."
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, II.díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2002, s. 59, 60.

Moravská orlice 4. 6. 1869.
Moravská orlice 19. 9. 1879.
Archivy:
Archiv St. Olbricht – Slavkov, Brno: excp. Moravská orlice 1869, 1879. Pro DČAD srpen 2014.

Mapa působení souboru - Volné sdružení divadelních ochotníků

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':