Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Sokol / SDO

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1925
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 196x
Působení: 192x, 193x, 194x, 195x, 196x
Ze sokolské kroniky:
Začátkem roku 1925 se Sokolové usnesli, že pokud hospodský pan Vágenknecht přistaví stálé jeviště, bude se řešit i stálá dekorace.

V září 1925 je v zápise z mimořádné valné hromady uvedeno: Členstvu byly předloženy rozpočty na jevištní dekorace jednotlivých divadelních malířů. Bylo jich celkem sedm. Po přečtení a projednání předložených rozpočtů, jakož i po vysvětlení a uvážení všech okolností, a s ohledem na to, že malíř Jan Lev z Jilemnice jest zde znám svoji vkusnou a dobrou prací malířskou, kdy zhotovil scénu pro Bratrskou jednotu radimskou, přijato většinou hlasů přítomných následující usnesení: provedení divadelních dekorací, svinovací oponu (námět pro oponu vyžádá se od malíře), 1 trámová světnice, jednostranně plátnem potažená a malovaná, jeden pokoj předložkový, horizont a příslušné přístavby, stromové oblouky se zadá malíři Lvovi.
Dále bylo jednáno o pořízení světelných efektů pro stálé jeviště, které dojem značně zvyšují a bez nichž za dnešní doby jest stálé jeviště téměř nemyslitelné. Celkové vydání za jeviště i za světelné efekty by obnášelo 10 000 Kč.

V lednu 1926 je v zápise zmínka o tom, že pan Maťátko vysvětloval překročení povoleného rozpočtu na jevištní dekorace a světelné efekty. O kolik museli Sokolové zaplatit víc, se zde neuvádí.

V zápise z roku 1928 je mimo jiné uvedeno: Na svátky velikonoční míní pan Maťátko připraviti divadlo Lucerna, s čímž všichni přítomní projevují souhlas, zvláště když vánoční divadlo Naši furianti provedeno bylo s všestranným úspěchem. Bylo poděkováno všem účinkujícím a hlavně režiséru Maťátkovi za ochotu a obětavost spojenou s pořádáním divadla, které skončilo velikým úspěchem.

V jednom zápise je uvedeno: Máme jeviště, jakým se nemůže pochlubiti žádný divadelní spolek na okolí. Divadlo se zde hrálo nepřetržitě až do konce 60. let minulého století. Názvy některých her do roku 1948 byly : Maryša, Slepý ženich, Manžel putička, Lidé na kře, Kolébka, Vesnička pod lipami, Příklady táhnou, Otec, Trampoty hajného Klobáska, Její veličenstvo Láska, Poslední muž, Muzikantská Liduška, Jaroslav Maria Veselský: Národ pod křížem, Na Valdštejnské šachtě, Diblík, Domov a Baťoch.

1937 v seznamu členských souborů ÚMDOČ.


1943 registrován Spolek divadelních ochotníků.
Bibliografie:
STROTZER, Milan (ed.): Malované opony divadel českých zemí II. Praha, NIPOS 2017. Komentář Milan Strotzer, s. 62 - 63.

ZPRÁVA o činnosti ÚMDOČ za rok 1937. Seznam spolků a odborů sdružených v ÚMDOČ, s. 68.
Archivy:
Praha, Národní archiv:
Fond ZU Spolky 1941-1947, i. č. 425/1059/1943, SDO.
Poznámka:
2011 Informace dle sokolské kroniky zaslala Ludmila Lukavcová, místostarostka obce.
Obor činnosti:
činohra
Typ souboru:
spolek, občanská sdružení
odbor Sokola

Související Organizace

Související Obrázky

Dřevěnice, sál hostince, opona Národní divadlo, autor Jan Lev, 1925, nezvěstná - odcizena 2010
Dřevěnice, sál hostince, opona Národní divadlo, autor Jan Lev, 1925, nezvěstná - odcizena 2010


Mapa působení souboru - Sokol / SDO

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':