Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Národní jednota pošumavská

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1921
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1938
Působení: 192x, 193x
Dramatický odbor Národní jednoty pošumavské s působnostítéž na obce Rochlov a Přehýšov.
1921 založen
1922 členem ÚMDOČ.

Předsedou odboru byl Max Kočí, úředník na Zieglerově dole, jednatelem Václav Tyr, správce školy. Divadelní odbor pořádal představení a další kulturní podniky, z jejichž výtěžku byla podporována česká škola a také zřízena knihovna.
V zimním období let 1924-1925 sehrál pět divadelních her, a to Viková-Kunětická „Cop“, „J. Štolba“, „Staré hříchy“, V. Tyr „Láska a Věda“, Šamberk – „Blázinec v prvním poschodí“ a F. X. Svoboda Poslední muž“.
Během roku 1925 pak dále hrál hry „Vojnarka“, „Pod bičem“ a V Dolních Sekyřanech „Staré hříchy“.
V roce 1926 sehrál hry A. Ziegloserová „Cácorka“, F. X. Svoboda „Rozveselená rodina“, Ladislav Stroupežnický „Václav Hrobčický z Hrobčic“, Skružný „Románek na horách“, V Štech „Třetí zvonění“.
1928 bylo pořízeno lotkové divadlo, o které se staral Max Kočí.
1930 snaha o postavení Národního domu. Tyto snahy nakonec vyvrcholily odkoupením hostince čp. 53, kde po při jeho následné adaptaci byl postaven nový sál s jevištěm, kde se potom odehrávaly kulturní i divadelní vystoupení. Divadelní činnost byla ukončena se zrušením NJP v roce 1938, kdy Blatnice přešla do území Německa.
Bibliografie:
FÁK, Jiří a kol.: Historie ochotnického divadla na severním Plzeňsku (Věra Ondrušková), Mariánská Týnice, Nadační fond spolu s Muzeem a galetrií severního Plzeňska 2006, s. 15-16. kART

ZPRÁVA o činnosti ÚMDOČ za rok 1922. Praha, ÚMDOČ 1923. Seznam členů. kART.

ZPRÁVA o činnosti ÚMDOČ za rok 1937. Seznam spolků a odborů sdružených v ÚMDOČ, s. 66.

Související Organizace

Mapa působení souboru - Národní jednota pošumavská

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':