Databáze českého amatérského divadla

Texty: Náchod, HULEC, Vladimír: Nehrát, ale být - Modrý kocour Turnov 2009 - Dekalog: Kamtenpláč (adondellanto). Amatérská scéna 2009, č. 2, s. 35 - 37.

Nakonec jsem si nechal dvě východočeské legendy. Anebo spíš kultovní soubory? Mají totiž mnohé za sebou, jedněmi nenáviděni, jinými obdivováni, jedněmi haněni, jinými do nebes vynášeni a jen málokomu fuk.
Obdobný duchovní prostor vytváří i společenství kolem Ondřeje Pumra, v současnosti tvořeného z polsko-českého souručenství DRED Náchod a J.S.T.E. Artyžok. Na Kocourovi v premiéře uvedli již, údajně, sedmý díl své chystané dekalogie – Dekalog: Kamtenpláč (adondellanto). Diváci sedí na jedné straně otevřeného prostoru, herci do něj vstupují z mnoha míst. Především jsou ale celý čas na scéně. Tématem je život a utrpení sv. Jana od Kříže (Juana de la Cruz) a jeho partnerky Teresie z Avily a založení reformovaného řádu bosých karmelitánů (2. polovina 16. století). Pumr snad poprvé zvládl formu stylizovaného fyzického divadla, esteticky blízkého polským souborům odchovaným tradicí Grotowského, Gardzienic ad. Doplňuje je však polsko-českou konfrontací a jistou mírou českého humoru či nadsázky. Nic však neshazuje, vše podává s velkou dávkou patosu a vážnosti. V kontextu českého – nejen – amatérského divadla jde (jak už jsem ale psal sem vícekrát) o velmi výjimečný opus čerpající z dávných evropských (křesťanských) duchovních tradic, jež přetavuje do jazyka soudobého „absolutního“ divadla využívajícího podnětů divadla site specific, výtvarného, hudebního a především pohybového. Z dosavadních dílů Dekalogu jde o divadelně i formou nejdotaženější tvar. Jelikož jsme ji do Písku nominovali, bude jistě čas se jí věnovat šířeji a hlouběji. Na podzim chystá Pumr uvést svůj Dekalog v úplnosti – v říjnu na festivalu ...příští vlna/nextz wave... a pak právě v Turnově. Modrý kocour je totiž kočka, která Pumrovi rozumí. Prokázalo se to i letos.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':