Databáze českého amatérského divadla

Texty: Vanovice, čl. o oponě Ve Vanovicích mají oponu namalovanou Kubínem

http://www.boskovicko.cz/cislo.phtml?section=3&iss_id=76#art_2513
Ve Vanovicích mají oponu namalovanou Kubínem
V a n o v i c e - Zhruba sto let mají ve Vanovicích malovanou divadelní oponu, jejíž původ byl poněkud zahalen tajemstvím. Divadlo se v obci již léta nehraje, ale oponu používají jako dekoraci při různých kulturních akcích v sále obecního úřadu.
Otázky se začaly objevovat při přípravách akce, při níž si v květnu v obci připomenou 135. výročí narození básníka, spisovatele a žurnalisty Otýna Břeňka. Obec při té příležitosti vydá o této pozapomenuté osobnosti knihu, kterou sepsal loni zesnulý regionální spisovatel Vladimír Polák. „Domníváme se, že právě Otýn Břeněk oponu objednal od významného malíře Otakara Kubína pocházejícího z nedalekých Boskovic. Tuto skutečnost chceme při oslavách i v knize také zdůraznit. Nebyly jsme si jí ale jisti, protože podle některých informací to mohlo být jinak,“ uvedl starosta Vanovic Petr Dvořáček.
V pozůstalosti Vladimíra Poláka, který léta shromažďoval jakékoliv informace o Otýnu Břeňkovi, se totiž zachoval článek Jaroslava Bránského uveřejněný v roce 1978 v Novém životě, jenž tuto věc stavěl do trochu jiného světla. Jaroslav Bránský zde píše o tom, jak se Břeněk a jeho sestra na Otakara Kubína obrátili a za malbu opony a nástěnnou malbu nad jevištěm mu nabídli 140 zlatých. Kubín jim poslal svůj návrh opony jako řeckého chrámu s bohyněmi umění. Protože ale Vanovičtí chtěli, aby postavy Múz namaloval oblečené, namaloval nakonec oponu podle cizí předlohy. „To, že oponu Otakar Kubín pro Vanovice maloval, mi tehdy potvrdil již zesnulý pracovník okresního archivu Chalupa pocházející z Vanovic, který o tom s Kubínem mluvil,“ stojí si za svým článkem i dnes Jaroslav Bránský. Podle jeho informací opona ve Vanovicích dlouho nesloužila a ocitla se na půdě hospody, odkud byla přenesena do boskovického muzea, kde byla náhodou objevena na konci sedmdesátých let. Jaroslav Bránský ve svém článku také detailně popisuje, co představuje obraz na oponě. Na oponě ve Vanovicích jsou ale úplně jiné výjevy. Bránským popisovaná opona podle bývalého ředitele Muzea Boskovicka Přemysla Reibla dodnes leží na půdě muzea, i když není vedena v jeho evidenci.
Kterou z těchto dvou opon tedy Otakar Kubín (1883 - 1969) namaloval?
Stávající oponu ve Vanovicích zhlédl Jiří Hlušička z Brna, který se zabývá českým moderním uměním a třicet let působil jako ředitel Moravské galerie v Brně. Potvrdit však nic nechtěl. „Tato opona má svůj půvab. Nemohu však s určitostí říct, jestli ji maloval Otakar Kubín, protože pokud ji maloval, tak pravděpodobně byl hodně mladý a jeho názor ještě nebyl vyhraněný. Proto je i vyloučeno dělat stylový rozbor rukopisu,“ vyjádřil se Jiří Hlušička. Opony však podle něj Otakar Kubín téměř určitě maloval, protože na začátku dvacátého století si tímto způsobem přivydělávala řada začínajících malířů.
Příznivou zprávu pro Vanovické má ovšem praneteř Otakara Kubína, Jana Findeisová, která se svým synem spravuje malířovu pozůstalost. „Jsme si jisti tím, že Otakar Kubín maloval oponu, kterou mají ve Vanovicích. Myslím si, že je to jediná opona, kterou kdy maloval. Kdysi se zmiňoval o tom, že to byl pro něj takový šolich, aby si přivydělal. Maloval ji pravděpodobně mezi lety 1905 až 1910. Je to jedna z jeho nejranějších větších prací podobně jako obraz v kapličce ve Vratíkově,“ tvrdí Jana Findeisová. „Tato malba odpovídá jeho školním létům. Zejména ten obličej vousatého muže na oponě přesně odpovídá jeho stylu,“ je přesvědčena malířova příbuzná.
Ve Vanovicích žádný doklad o tom, že Otakar Kubín oponu skutečně maloval, nemají. Pětaosmdesátiletý Miloslav Sedlák z Vanovic, který hrával divadlo, ovšem tvrdí, že stávající opona opravdu sloužila divadelním účelům. „Vždycky se říkalo, že ji maloval Otakar Kubín,“ dodal.

Související Osobnosti

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':