Databáze českého amatérského divadla

Texty: DUBSKÁ Alice: Rudolf Šimek, rkp. pro publikaci Malované opony českých divadel, 2009

Narodil se 14. 4. 1865 ve Světlé nad Sázavou.
Byl vnukem loutkáře Václava Šimka (nar. 1830 † 1916) z Košumberka, loutkovým divadlem se živil i jeho otec Ferdinand (nar. 1879).
V mládí se věnoval gymnastice, ale vliv rodinné tradice způsobil, že se z něho stal loutkářský principál, vždyť se starším bratrem, později také loutkářem, pomáhal otci již od jedenácti let.
Oženil se s vdovou po loutkáři Janečkovi a na jejím velkém loutkovém divadle a s loutkami od Suchardy hrával až do doby, kdy v první světové válce padl jeho starší brat Anton. Po něm zdědil údajně dvě stě let staré loutky po svých předcích.
Jeho regionem byly celé Čechy, ale sám přiznával, že nejraději v vystupoval v Podještědí a na Boleslavsku.

Z tradičního loutkářského repertoáru hrával s oblibou Fausta a zejména rytířské a loupežnické hry. Za okupace, v době celonárodního oživení zájmu o historii uváděl hlavně vlastenecké hry, aby se tímto repertoárem ztotožnil ze zjitřenými pocity diváků, cítících ohrožení vlastní národní identity.
Zemřel v roce 1957.

Podle níže uvedených informací, které zaslal p. Václav Šimek nar. 1972 (Email: viceslav.simek@centrum.cz) jsem opravil údaje v textu pí Dubské,
J. Sázavský:
Vážená paní Alice Dubská. Činím druhé doplnění o informace k tématu Rudolf Šimek nar. 1885 a jeho otci Ferdinandu Šimkovi. Ferdinand se nemohl narodit jak uvádíte v roce 1879, protože by mu bylo 6 let v době narození syna Rudolfa, a pětileté nebo 6 leté dítě by nebylo schopno oplodnit ženu tak aby se šestiletému dítěti mohl narodit syn. Asi před 30 lety jsem nalezl zápis o narození Ferdinanda, jelikož jsem z linie jeho nevlastního bratra Františka Šimka nar. 1879, tak jsem náhodný údaj o narození Ferdinanda nezaložil. Zpětně si již nedokáži vybavit místo a den narození Ferdinanda. Ale domnívám se, že když se můj pra pra dědeček Václav Šimek nar. 1830 † 1916, vdovec dne 25. 11 1861 znovu ženil s Františkou Navrátilovou, tak jeho první žena Anna Hájková z panství Poličan, byla jistě po smrti. A zřejmě zemřela při porodu a zřejmě i v roce 1861 a zřejmě při porodu Ferdinanda ve svých 17 letech. Tak že Ferdina
nd dle mého se mohl narodit 1861. Jistě bohatý Václav Šimek nar. 1830 nezůstal dlouho s malým dítětem sám. Po smrti první manželky Anny Hájkové. Takže by bylo zapotřebý na základě výše uvedeného opravit rok narození Ferdinanda Šimka v článku: Narodil se 14. 4. 1885 ve Světlé nad Sázavou.
Byl vnukem loutkáře Václava Šimka z Košumberka, loutkovým divadlem se živil i jeho otec Ferdinand (nar. 1879). S úctou Václav Šimek nar. 1972 v Praze bytem v Olomouci Holice.

--------------------------------------------

Osobní vzpomínka:
"V letech 1943-1944 jsme se jako vždy děti těšily na návštěvy loutkáře Šimka v Kolíně.
Hrál se pod širým nebem v plátěném ohrazení a sám odehrál všechny mužské a ženské postavy. Pamatuji si mj. osobitý tvar a kadenci oslovení: "Kralé Jiří Poděbradé". Po hlavním představení jsme se těšili na předvádění, co umí loutky: Kačaba, Dupák, černoušek hrající s hlavou jako s míčem, Šmidra aj." Miroslav Jech

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Opony putujících loutkářů / Šimek, Rudolf / autor neznámý, Múzy, pro knihu upravil MT


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':