Databáze českého amatérského divadla

Texty: DUBSKÁ Alice: Rudolf Šimek, rkp. pro publikaci Malované opony českých divadel, 2009

Narodil se 14. 4. 1885 ve Světlé nad Sázavou.
Byl vnukem loutkáře Václava Šimka z Košumberka, loutkovým divadlem se živil i jeho otec Ferdinand (nar. 1879).
V mládí se věnoval gymnastice, ale vliv rodinné tradice způsobil, že se z něho stal loutkářský principál, vždyť se starším bratrem, později také loutkářem, pomáhal otci již od jedenácti let.
Oženil se s vdovou po loutkáři Janečkovi a na jejím velkém loutkovém divadle a s loutkami od Suchardy hrával až do doby, kdy v první světové válce padl jeho starší brat Anton. Po něm zdědil údajně dvě stě let staré loutky po svých předcích.
Jeho regionem byly celé Čechy, ale sám přiznával, že nejraději v vystupoval v Podještědí a na Boleslavsku.

Z tradičního loutkářského repertoáru hrával s oblibou Fausta a zejména rytířské a loupežnické hry. Za okupace, v době celonárodního oživení zájmu o historii uváděl hlavně vlastenecké hry, aby se tímto repertoárem ztotožnil ze zjitřenými pocity diváků, cítících ohrožení vlastní národní identity.
Zemřel v roce 1957.

--------------------------------------------

Osobní vzpomínka:
"V letech 1943-1944 jsme se jako vždy děti těšily na návštěvy loutkáře Šimka v Kolíně.
Hrál se pod širým nebem v plátěném ohrazení a sám odehrál všechny mužské a ženské postavy. Pamatuji si mj. osobitý tvar a kadenci oslovení: "Kralé Jiří Poděbradé". Po hlavním představení jsme se těšili na předvádění, co umí loutky: Kačaba, Dupák, černoušek hrající s hlavou jako s míčem, Šmidra aj." Miroslav Jech

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Opony putujících loutkářů / Šimek, Rudolf / autor neznámý, Múzy, pro knihu upravil MT


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':