Databáze českého amatérského divadla

Texty: SCHEJBALOVÁ, Pavlína: O loutkářském nadělení v Čechách 2010 - Lážnovský, Ondřej: Festival pražských a středočeských amatérských loutkářů v Praze–Kobylisích, 26 – 28. 3. 2010 - Ostrov pokladů.

Prvním je Ostrov pokladů Divadelního spolku TYL Rakovník, který si z Prahy odvezl nominaci na Loutkářskou Chrudim (LCH) 2010. Dramatizace Evy Sukové, podle románu R.L. Stevensona, o bájném pirátském pokladu na jednom opuštěném ostrově uprostřed oceánu. Tvůrci tohoto představení využili dramatičnost původní předlohy a přenesli děj na loutkové jeviště. Jednotlivé složky představení (režie, scénografie, hudba, loutkoherectví) působí vyváženě. Výtvarná složka je velmi nápaditá. Odkrytý způsob vedení matrionet na drátě a jednoduché kulisy (plošné interiéry domů a exteriér ostrova) umožňují plynulé přechody do jednotlivých prostředí. Výsledný velmi dobrý dojem z představení umocňuje hudební složka. Všechna hudební čísla jsou koncipována do vícehlasů a zpívány à capela. Herecké a animační schopnosti souboru podtrhují celkový výsledek inscenace. Největším kladem představení je již zmiňovaná vyváženost. Určitou rezervu by mohl představovat temporytmus představení. Dramatizace je rámována rolí vypravěče. Tato narativní část někdy retarduje celkový rytmus představení. Situace, které v sobě ukrývají možnosti divadelní akce, jsou tak nivelizovány na prosté oznámení vypravěče.

www.amaterskascena.cz. AS 2010/3, s. 40.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':