Databáze českého amatérského divadla

Texty: PRAHA, Divadlo Varieté (Hudební divadlo Karlín): heslo in Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 40,41

PRAHA, Divadlo Varieté (Hudební divadlo Karlín)

Ve středu obrazu je alegorie Umění a figura lva, po stranách alegorie symbolů Divadla a Hudby, menší figury drží znaky Prahy a Karlína. Původně se
předpokládalo, že autorem slavnostní malované opony je Alfons Mucha, ale podle průkazných materiálů je jím maďarský malíř Viktor Tardoss-Krenner.

• Olejomalbu na plátně v rámu, o rozměrech 1280 x 830 cm, restaurovali v roce 2006 Josef Novotný a Jan Měšťan.
• Je opět zavěšena na scéně v divadle.

VIKTOR TARDOSS-KRENNER (1866 Budapešť – 1927 Budapešť) byl malířem, sochařem a spisovatelem. Na budapešťské Akademii výtvarných umění byl žákem profesorů Bertalana Székelyho a Kákoly Loztze. Ve studiích po dva roky pokračoval v Mnichově a Paříži. Zabýval se freskovou malbou a kromě jiného je autorem výzdoby Divadla Komedie v Budapešti (Vígszínház) či fresky v maďarském parlamentu. Působil rovněž jako dramatik. V roce 1924 byl jmenován profesorem Akademie výtvarného umění v Budapešti.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':