Databáze českého amatérského divadla

Opony: Praha-Karlín, Hudební divadlo Karlín, Apoteóza divadelního umění, Viktor Tardoss Krenner, konec 19.stol., Re 2005

Autor: Viktor Tardoss Krenner, restaurovali Josef Novotný a Jan Měšťan, 2005
Rozměr: 1280 x 830
Vročení: konec 19.stol. Re 2005
Motiv: Múza Umění a figura lva, symboly Divadla a Hudby;
Slavnostní malovaná opona, olejomalba na plátně v rámu.

Námět apotheosa divadelního umění, původně se předpokládalo, že autorem je Alfons Mucha, ale podle průkazných materiálů je prokazatelným realizátorem maďarský malíř Viktor Tardoss - Krenner.

O autorovi: Malíř, sochař a spisovatel Viktor Tardoss – Krenner, narozen 12.8.1866 v Budapešti, zemřel 28.12.1927 tamtéž. Studia u prof. Bertala Székelyho a Kákoly Loztze, rovněž dva roky v Mnichově a v Paříži. Zabýval se freskovou malbou, je autorem výzdoby Divadla Komedie v Budapešti (Vígszínház), fresková výzdoba kostela Gyöngyös, fresky v dómě Eger u Györu. Fresky v Maďarském parlamentu, palác Adria v Budapešti – fresky strop a schodiště, nástropní freska, portál a opona Theatre Varieté Praha (což je nynější Hudební divadlo v Karlíně). Působil rovněž jako dramatik. V roce 1924 je jmenován profesorem Akademie výtvarného umění v Budapešti, rovněž působil jako redaktor časopisu Umění kresby.
Bibliografie:
Stavebně památkový průzkum, který provedla umělecká historička Mgr. Alena Krušinová (Mansfeldova 800, 198 00 Praha 9 – Černý Most II.) v rámci celkové rekonstrukce objektu divadla po povodni v roce 2002.
Současné užití:
Hudební divadlo Karlín
Majitel/umístění:
Hudební divadlo Karlín
Fyzický stav:
existuje, funkční
Tematická skupina:
Alegorie obecné

Související Organizace

Související Pojmy

Související Obrázky

Praha-Karlín, Hudební divadlo Karlín, Apoteóza divadelního umění, Viktor Tardoss Krenner, konec 19.stol., Re 2005
Praha-Karlín, Hudební divadlo, hlediště s oponou


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Praha-Karlín, Hudební divadlo Karlín, Apoteóza divadelního umění, Viktor Tardoss Krenner, konec 19.stol., Re 2005
Praha-Karlín, Hudební divadlo, hlediště s oponou