Databáze českého amatérského divadla

Texty: Jičínský deník.cz - Jan Jireš: Velké jubileum pro ochotníky, 24. 9. 2012.

Jičín – V Regionálním muzeu a galerii se v pátek odpoledně konalo slavnostní zahájení výstavy Divadelní spolek J. K. Tyl v Jičíně. Výstava se koná u příležitosti stého výročí dnes již neexistující organizace. Expozici si veřejnost bude moci prohlédnout do 28. října.
FOTOGALERIE
Dalších 29 fotografií

Otevření výstavy se neslo v nostalgickém duchu. Ostatně jak poslední principál Petr Krupka sám řekl, mezi návštěvníky vernisáže byli hlavně ti, co si na spolek přímo pamatovali.

„Tato výstava nám, moji přátelé, připomene radostné chvíle ve spolku z let sedmdesátých, osmdesátých i devadesátých. Pevně věřím, že se dnes nevidíme naposledy," řekl Petr Krupka asi před třiceti návštěvníky. Vzpomínkovou atmosféru podkreslovala hra na housle v podání manželů Jitky a Ondřeje Koláčných .
Po krátkých proslovech se přítomní odebrali k prohlídce výstavy. Expozice mapuje zrod a „porodní bolesti" spolku i to, jak ochotníci čelili politickým tlakům během nesnadných dějin 20. století.

Spolek není mrtev
O tom, že spolek je pro mnohé pamětníky dodnes srdeční záležitostí, není pochyb. „Musím opravdu ocenit snahu Jiřiny Holé a Ivana Matějky, kteří sepsali seznam herců spjatých s divadlem. Vydá na šedesátistránkovou knihu," řekla kurátorka výstavy Hana Fajstauerová.

Také poděkovala Muzeu ochotnického divadla v Miletíně, které zapůjčilo nápovědní boudu, kostýmy, falešné vousy nebo třeba zařízení pro simulaci blesků . Krom nich si může návštěvník prohlédnout dobové plakáty, fotografie z představení a jiné archivní materiály.

Ale proč se lidé před sto lety vlastně pouštěli do herectví? „Ochotnické divadlo tehdy mělo větší prestiž než dnes," odpověděl Petr Krupka.

Autor: Jan Jireš
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':