Databáze českého amatérského divadla

Texty: Potštejn, Excerpce pro MČAD 1998-2002

POTŠTEJN o.Rychnov n.K.
1936 uspořádán festival lidového umění a dělnického divadla, aktivita zvláště 1940-44 (Zahradník s. 36)
Pravděpodobně bohatý divadelní život městečka nezachycen. O konci aktivity v r.1956 svědčí dopis režiséra a autora divadelních her Mudr. Rudolfa Palivce:”...”páni” mě pozvali, když jim došlo oznámení, že místo her sovětských autorů preferujeme naše a zápaďácké - ba, že pod záminkou divadla provozujeme prostistátní činnost /jakou, nebylo uvedeno, ani nebyla zjištěna/. A tak jsem toho zanechal, jako režisér se ohlásil místní tajemník KSČ. Sehráli “Císař pán na třešních”. Celé divadlo od reflektorů až po horizont někdo rozkradl a tím to skončilo.” (z dopisu J.Albrechtové)
1936 se zde uskutečnil Den proletářského divadla, festival dělnických ochotnických souborů Svazu DDOČ. Hostoval Ústřední soubor DDOČ z Prahy Gorkého Měšťáky v režii Fr. Spitzera.
ČERNÝ, František: Divadelní tradice východních Čech. Listy Katedry historie a Historického klubu, pobočka Hradec Králové, č. 9, 1995.
DDOČ 1936: 22. a 23. 8. 1936 - festival dělnického divadla východních Čech za účasti delegátů z 12 zemí v čele s Ervinem Piscatorem! Č 11085 DNM (Burian s. 173)
ÚMDOČ 1922: O. čt.bes. Orlice
DS OB provedl Slavné monology, bez úspěchu.
OD 1957/5, s.114.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':