Databáze českého amatérského divadla

Texty: RICHTER, Luděk, 50 Loutkářských Chrudimí. Praha 2001, str. 124 + foto

Jaroslav NOVÁČEK
* 29. 6. 1924 v Bakově nad Jizerou, + 21. 7. 1981. Absolvent drogistické školy, od července 1947 až do odchodu do důchodu laborant a po vystudování chemické průmyslovky vedoucí chemické laboratoře v Chemických závodech v Záluží u Litvínova.
LD začal hrát v souboru bakovského Sokola a po jeho zákazu během války a za studií v libereckých ochotnických souborech. 1949 založil LS ve svém chemickém závodě (pozdější Loutka) a zůstal mu věrný až do roku 1979 nejen jako vedoucí, ale i loutkoherec, velmi dobrý technolog a režisér - režíroval tu 57 inscenací a dalších 5 spolurežíroval. Krom toho od r. 1962 organizoval Litvínovský festival loutek.
Snažil se hrát divadlo pro děti. Vybíral pohádky klasické i současné, vesměs z hotových divadelních textů, někdy poplatných době. Na LCH byl podle vlastního vyprávění už r. 1950 a až do r. 1979 nechyběl na žádné. S inscenacemi tu byl v 50. a hlavně 60. a 70. letech celkem 7x, z toho 5x jako režisér.
J. Nováček byl jedním z protagonistů zakladatelské epochy poválečného amatérského LD, jejichž cílem bylo vyrovnat se repertoárovým divadlům profesionálním a v místě svého působení je nahradit.

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':