Databáze českého amatérského divadla

Texty: POLIČTÍ OCHOTNÍCI - NA KONCI A ZAČÁTKU TISÍCILETÍ - Divadelní HROMADA 2006 - jaro.

POLIČTÍ OCHOTNÍCI - NA KONCI A ZAČÁTKU TISÍCILETÍ
DS Kolár Police nad Metují, který jistě patří ke kvalitním ochotnickým souborům, i když početně malým, pomáhá držet vysokou laťku ochotnického divadla v našem kraji. Soubor má mnohaletou tradici. Popsat jeho veškeré aktivity a realizované hry by vydalo na pořádný sborník. Proto se tentokrát zaměříme na jeho činnost od roku 1989 až do současnosti.
V rámci 42. Polických divadelních her (PDH) dne 12. 11. 1989 vystoupili poličtí ochotníci s pohádkou Jana Jílka „HLOUPÝ HONZA“, kterou režírovala Ivana Richterová spolu s režisérem-benjamínkem Jaroslavem Součkem. Na jevišti se objevilo několik nových tváří.
Doslova pár dnů po tomto představení přišla tzv. „sametová revoluce“ a s ní dalekosáhlé změny politického systému, které zasáhly doslova a do písmene do všech oblastí života Čechů a Slováků.
Samozřejmě vtrhla i do kulturní sféry a s ní související amatérské divadelní scény. V důsledku těchto vskutku bouřlivých změn v následujících letech začíná všeobecně české ochotnické divadlo zacházet na úbytě. Lidé se začínají angažovat ve veřejném životě, vrhají se do politiky, začíná vznikat vrstva podnikatelů, zanikají a zároveň vznikají nové pracovní příležitosti, objevuje se možnost cestování po světě – zkrátka a dobře lidé objevují čtyřicet let nepoznané. A na divadlo tak trochu nezbývá čas. Nejinak je tomu i v Polici nad Metují.
Není tedy divu, že na 43. PDH (1990), které byly uspořádány dokonce k 50.výročí otevření Kolárova divadla, polický spolek chyběl.
O rok později stagnující ochotnickou aktivitu rozčeřilo nastudování pohádkové hry Jaromíra Sypala „Z PEKLA ŠTĚSTÍ“ pod taktovkou Ivany Richterové s dětským souborem. Vzniklo půvabné dílko, se kterým se Poličtí zúčastnili Východočeské přehlídky dětských amatérských souborů v Ústí nad Orlicí.
A naplňují se slova z úvodu – následující tři roky se činnost polických ochotníků zastavuje. Z významnějších událostí tohoto období připomeňme v lednu 1992 převedení správy budovy Kolárova divadla od ZV OS Kovopol, a.s. pod město Police nad Metují a v květnu 1993 ukázka rekonstrukce válečné epizody (z r.1866). Tato ukázka, uspořádaná Polickou ostrostřeleckou gardou v rámci oslav 740 let založení města Police, probíhala u hostince Krčma a podíleli se na ní i někteří členové divadelního souboru.
Přichází rok 1994, kdy po čtyřech letech řešení zásadních otázek lidem začínají chybět chvíle oddychu a odreagování od všedních problémů. Někteří znovu objevují kouzlo ochotnického divadla. Vytváří se „zdravé, silné, mladé“ jádro nového Divadelního souboru Kolár. Vedle režiséra Jaroslava Součka to jsou: Jiří Trnovský, Jan Antl, Jiří Škop, Ivo Hambálek, Petr Scholz, Aleš Trnovský, Ota Maryška, bratři Kovaříkové, a Václav Máslo.
Tento kolektiv spolu se zkušenými ochotnickými „harcovníky“ Tomášem Součkem, Ivanou Richterovou a Miroslavem Lelkem (členem hronovského ochotnického spolku) připravil 26.11.1994 premiéru inscenace klasické ruské komedie N.V.Gogola „REVIZOR“. Představení se setkalo s velkým ohlasem nejen u polického publika. Vždyť s tímto představením dosáhla met nejvyšších: odborná porota delegovala „Revizora“ na Národní přehlídku českého amatérského divadla v Třebíči v květnu 1995. Divadelnímu souboru Kolár se tento husarský kousek podařil za celou svoji historii vůbec poprvé! O úspěšné reprezentaci svědčí zde udělená Cena za nejlepší ženský herecký výkon, kterou obdržela Ivana Richterová za roli hejtmanovy ženy Anny.
Od května do září 1995 bylo Kolárovo divadlo uzavřeno, aby mohla být provedena rekonstrukce jeviště včetně jevištních tahů, závěsů a horizontu. 48.PDH konané v tomto roce nastolily bohužel (na dobu čtyř let) trend, kdy se v jejich rámci uvádělo minimum ochotnických představení.
30.4.1996 polický soubor uvádí pohádkovou komedii pro dospělé od Jana Drdy „HRÁTKY S ČERTEM“ v režii Jaroslava Součka. S touto hrou také účinkoval v předvečer zahájení 66.ročníku Jiráskova Hronova a všichni členové souboru měli tu čest zapálit Oheň přátelství v Jiráskových sadech. Přestože se toto nastudování setkalo převážně se zápornými kritikami, publikum je však přijalo vděčně (jak už to bývá) a hra se hrála celkem 8x.
Ještě v témže roce v srpnu se většina členů souboru herecky podílela na předvedení ukázky historické bojové scény na lukách Nebíčka pořádané Polickou ostrostřeleckou gardou.
25.10.1997 poličtí ochotníci zahajují výroční 50.PDH premiérou komedie Williama Shakespeara „MNOHO POVYKU PRO NIC“ v režii Jaroslava Součka. Premiéra se vyvedla a byla velmi příznivě přijata polickým publikem. S tímto představením se DS Kolár zúčastnil Východočeské přehlídky amatérského divadla v Červeném Kostelci, kde získala cenu za vedlejší ženskou roli Ivana Richterová. Rolí Beatrice zde více než úspěšně debutovala Květa Vídeňová. Perličkou je, že odehrála premiéru a první reprízu (v pátém měsíci těhotenství), porodila dceru Květušku (mezitím ji zdárně zastoupila Věra Křičková – posila z hronovského souboru) a poslední představení už zase hrála v plném nasazení ! Tomu se říká „dýchat pro divadlo“.
Po roce pauzy realizuje režisér Jaroslav Souček čtvrtou inscenaci „znovuobnoveného“ souboru – a opět Rusko, opět komedie, opět Gogol – ŽENITBA. Podle většiny věrných fanoušků polického ochotnického divadla jejich divácky nejúspěšnější hra. Premiéra dne 30.října 1999 zahajovala 52.PDH a setkala se s bouřlivým přijetím. Komedie o nepovedených námluvách čtveřice bizarních nápadníků soupeřících spolu o ruku slečny Agáty dala naplno vyniknout již vyzrálým hereckým osobnostem, které svůj talent zúročily v přesně vypointovaných humorných situacích. Představitel Podkolatova Jiří Trnovský byl oceněn na Východočeské přehlídce amatérského divadla v Červeném Kostelci Cenou za hlavní mužský herecký výkon.
Na Ženitbu pak volně navazovaly Čechovovi NÁMLUVY, opět v režii Jaroslava Součka. Toto představení získalo hned několik ocenění. Na Zemské přehlídce divadla jednoho herce a jednoaktových her v Moravské Třebové v roce 2001 získalo hlavní ocenění a bylo nominováno na Národní přehlídku divadla jednoho herce a jednoaktových her do Holic. Zároveň na této přehlídce byl oceněn Jiří Trnovský za herecký výkon. V Holicích pak porota předala Jaroslavu Součkovi cenu za režii.
Podobného úspěchu se dočkala starofrancouzská fraška MISTR PETR PLETICHA, v režii Petra Scholze. Na Zemské přehlídce divadla jednoho herce a jednoaktových her v Moravské Třebové v roce 2002 získalo hlavní ocenění a bylo nominováno na Národní přehlídku divadla jednoho herce a jednoaktových her do Holic. Ocenění získal Jiří Heřman Škop za herecký výkon v roli Petra Pletichy a Filip Fík Kovařík za herecký výkon v roli Matěje Kubáska. Bohužel Holičtí pořadatelé pak DS Kolár jaksi na svoji přehlídku zapomněli pozvat a proto se toto představení v Holicích nehrálo… Jiří Heřman Škop byl mimo jiné oceněn za svůj herecký výkon i na Východočeské přehlídce amatérského divadla v Červeném Kostelci
Píše se rok 2003 a poličtí získávají diváky i odborné porty hrou Branislava Nušiče TRUCHLÍCÍ POZÚSTALÍ. Toto představení mělo 17 repríz!
Vedle „dospěláků“ vznikl také dětský soubor „Za pokus to stojí“, který vedou Vilma a Petr Scholzovi. Tento soubor zatím uvedl Tři hry (zaměřené na rozvíjení dětské fantazie) od Jaromíra Sypala KOUZELNÍK DIK a KORÁB RACEK. A od Miloše Macourka hru Jedničky má papoušek. S představením KORÁB RACEK. se zúčastnili Východočeské přehlídky dětských amatérských souborů v Hradci Králové.
V současné době se DS Kolár Police nad Metují objíždí města a vesnice s komedií NĚKDO TO RÁD HORKÉ, kterou na motivy Roberta Thorena napsal Peter Stone.
Jak se zdá, přes všechny časové problémy, které dnešní doba přináší, v Polici nad Metují je stále nedšení a chuť dělat divadlo. A to je, jen a jen dobře.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':