Opony: Pardubice, divadlo, Múzy v secesním rámu, František Urban, 1908, shořela 1931

 
  Autor: Frant.Urban
Vročení: 1908
 
  Motiv: Múzy v secesním rámu
 
  Ve střídmě pojednaném interiéru divadla se pozornost soustředila především na divadelní oponu a její programní výzdobu. Úkol namalovat oponu připadl malíři Františku Urbanovi, Ženíškovu žákovi orientovanému především na náboženské náměty. Při rozhodování divadelního kuratoria ohledně zadání opony nepochybně sehrála svou roli Urbanova zdařilá opona, kterou v roce 1904 vymaloval pro divadelní sál Smetanova domu v Litomyšli. V bohatě ornamentálním orámování, které namalovala umělcova choť Marie Urbanová-Zahradnická, podal Urban alegorickou scénu, zachycující v polabské krajině s dominantou hradu Kunětické Hory skupinu dvou Múz s tradičními atributy (paleta a štětec – malířství, housle – hudba) a jinocha s kladivem (symbolizujícího stavitele divadla), kteří sledují, jak jim personifikace Dramatu přináší darem maketu nového divadla. Divadlo se slavnostně otevřelo ve dnech 11.–12. prosince 1909.
http://www.theatre-architecture.eu/cs/db.html?page=5&theatreId=79

30. března 1931 měli návštěvníci pardubického divadla naposledy možnost vidět nádhernou malovanou oponu, jejímž tvůrcem byl mistr František Urban. V průběhu večerního představení operety Čeští muzikanti vypukl v provazišti požár, který během dvou minut zachvátil celé jeviště. Navzdory pohotové pomoci účinkujících herců a všech zaměstnanců divadla se nepodařilo zabránit obrovským škodám, které stály městskou pokladnu v té době velmi vysokou cenu – tři čtvrtě milionu korun. Zhoubné plameny pohltily i oponu.
Východočeské divadlo Pardubice

Dne 30. března 1931 vypukl v divadle požár, který strávil malovanou oponu malíře Františka Urbana a spolu s ní také všechny dekorace a rekvizity. Divadelní činovník dr. Krpata svých vzpomínkách popisuje, jak: „běsnící peklo hltalo Wenigovy kulisy, varhany, dva klavíry a všechno technické a dekorační zařízení, zatímco ve výšce hroutících se konstrukcí plála a chrlíc roje řeřavých jisker svítila co osudová žertva krása, pýcha a symbol jitřní éry našeho Dionysova templu – Urbanova opona. Zmizela v plamenech beze zbytku.“
http://www.theatre-architecture.eu/cs/db.html?page=5&theatreId=79
 
  Bibliografie:
http://www.theatre-architecture.eu/cs/db.html?page=5&theatreId=79

Český svět 1909-10, č. 9, 11; 1917-18, č. 10, s. 141. Vyobrazení opony.

Obrázek uveřejněn jako dokumentace k recenzi:
Císař, Jan: Opony jako scénologický fenomén. disk, čas. pro studium scénická tvorby, 2011, č. 36, s. 29.
 
  Historické užití:
Městské divadlo
 
  Současné užití:
neexistuje
 
  Majitel/umístění:
shořela 1931
 
  Fyzický stav:
neexistuje, dokumentována
 
  Tematická skupina:
Múzy obecně
 
 

Související Texty

 
 

Související Geografické celky

 
 

Související Osobnosti

 
 

Související Organizace

 
 

Související Bibliografie

 
 

Související Kalendárium

 
 

Související www odkazy

 
 

Související Obrázky

Pardubice, divadlo, Múzy v secesním rámu, Frant.Urban, 1908, shořela 1931
Pardubice, divadlo, pohlednice
Pardubice, divadlo, Projekt A. Balšánka.
Pardubice, divadlo, Projekt A. Balšánka.


 
 

Související Opony

 
  Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
 
Pardubice, divadlo, Múzy v secesním rámu, Frant.Urban, 1908, shořela 1931