MELÍŠKOVÁ, Vendula. Nabídka S.M.A.D. tříd 2025. Online. Divadelník.cz 13. 5. 2025

Setkání mladých amatérských divadelníků (S.M.A.D.) se každoročně koná v Šumperku již od roku 1995. Od roku 2009 je vzdělávací částí celostátní přehlídky experimentujícího divadla Šrámkův Písek. Dílny S.M.A.D. 2025 pořádají NIPOS, útvar ARTAMA, a Společnost Amatérské divadlo a svět, z. s., ve spolupráci s Divadlem Šumperk, Střední zdravotnickou školou. Letos jsou v nabídce dílny (třídy) čtyři. Projekt se uskuteční s finanční podporou Ministerstva kultury.

Setkání mladých amatérských divadelníků (S.M.A.D.)
30. ročník dílny Šrámkova Písku – Šumperk 2025
15. – 24. srpna 2025
(uzávěrka přihlášek 20. července 2025)

Předností šumperského setkání je intenzívní celodenní práce v jednotlivých třídách na předem určených tématech. Jednotlivé třídy vedou přední osobnosti českého a slovenského profesionálního divadla a příbuzných uměleckých oborů. Akci zakončuje společné vystoupení všech tříd. Setkání doprovází inspirativní program. Šumperská dílna je jednou z mála platforem pro setkávání a vzájemnou inspiraci českých a slovenských divadelníků.

PŘEHLED ČTYŘ SEMINÁRNÍCH TŘÍD S.M.A.D. 2025
Dílny S.M.A.D. jsou určeny lidem od 17 let s aktivním zájmem o divadlo.
Výjimky směrem pod tento limit jsou možné na základě předchozí dohody.

Třída A – (Ne)hraj!
Jak hrát dramatický text, který nemá postavy, není v něm napsáno, kdo má co říkat, ani dokonce pro kolik herců a hereček je určen? Komu směřovat repliky na jevišti? A kde je potom dramatická situace? Jak ho divákovi zprostředkovat tak, aby mu porozuměl? A co udělat pro to, abychom mu porozuměli my? V rámci workshopu se zaměříme na hru německého dramatika Rolanda Shimmelpfenniga 100 songů, na kterém si vyzkoušíme nejen hereckou práci s postdramatickým textem.


Štěpán Gajdoš | Foto: Zdroj Městská divadla pražská
Lektoři: ŠTĚPÁN GAJDOŠ – režisér a scénárista
Vystudoval herectví na konzervatoři v Brně a režii na KALD DAMU. Zabývá se především tvorbou autorských inscenací a inscenací pro děti a mládež. Ve své tvorbě často zkoumá možnosti nových médií a jejich využívání v performativních tvarech, blízké je mu i divadlo ve specifických prostorách. Spolupracoval s mnoha divadly včetně Národního. V současné době je kmenovým režisérem Malého divadla v Českých Budějovicích.


Michal Sikora | Zdroj: Foto ND
MICHAL SIKORA – herec
Vystudoval herectví na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a následně na KALD DAMU. Už během studia spolupracoval s řadou českých divadel, v současnosti je členem souboru Činoherního studia v Ústí nad Labem. Ve své tvorbě klade důraz na otevřený přístup, hledání nových interpretačních metod a aktuálních témat, která rezonují ve společnosti. Zvláštní pozornost věnuje otázkám menšin a současným společenským výzvám.

Třída B – Dílna masek
Maska současně něco skrývá i odkrývá. Skrývání pod maskou nám poskytuje bezpečí – získáváme odstup od sebe. A odkrývání těla pod maskou nás přivádí víc k sobě – fyzicky zpřítomňuje to, co se děje v nás. Tento dvojí způsob fungování masky bude i východiskem pro vedení celého workshopu. V jedné části dne budeme vrstvit, zakrývat – modelovat a kašírovat masku na sádrovém odlitku vlastního obličeje. A v druhé části dne se budeme seznamovat s technikami hry v masce a učit se postupně odkrývat vše, co maska skrývá. Budeme při tom používat neutrální, larvální a jednoduché charakterové masky. Nakonec oživíme i vyrobené masky – pomocí jednoduchých improvizací a v interakci s jinými maskami budeme objevovat tajemství v nich ukrytá. Po celou dobu budeme hodně pracovat s tělem jako nástrojem nonverbálního vyjadřování – rozvíjet jeho výrazové možnosti směrem k otevřenému, uvolněnému a autentickému projevu.


Pavel Bednář | Zdroj: síť X
Lektor: PAVEL BEDNÁŘ – herec, clown, lektor práce s maskou, zakladatel neziskové organizace Otevřený prostor
Původně vystudoval lesní inženýrství na VŠZ v Brně, ale zájem o ekologii a ochranu životního prostředí ho přivedl až ke studiu ve Velké Británii. Během svého pobytu v Anglii studoval také herectví a výrobu i použití masek pro divadlo a osobnostní rozvoj. Po návratu domů pak absolvoval obor dramatická výchova na DAMU.

V roce 2015 založil neziskovou organizaci Otevřený prostor s cílem otvírat prostor u nás méně známým aktivitám jako je Bothmerova gymnastika, práce s maskou a clowning, s kterými se blíže seznámil během svého pobytu v zahraničí.

Třída C – Autorský přístup k textu
Workshop zameraný na autorský prístup k textu (z pohľadu herca – herečky, režiséra – režisérky, výtvarníka – výtvarníčky atd.) a k hereckej tvorbe (z pohľadu herca – herečky), existencia na javisku vo vzťahu k predlohe, sebe samému a k divákom, vedomé herectvo a prvky dramaturgického myslenia u hercov pri tvorbe inscenácie. Vnímanie tvorenej inscenácie ako spoločnej (a spoločenskej) výpovede s dôrazom na snahu zmeniť svet. Súčasťou workshopu bude nepretržitá debata o témach ktoré ešte nikto netuší, pretože ich zistíme až na mieste. Samozrejme v spolupráci so starými majstrami. (Brecht, Čechov, Shakespeare, Ibsen alebo ďalší). Táto debata bude sčasti náplňou, sčasti formou a sčasti cieľom aj výsledkom nášho snaženia, keďže debatu (komunikáciu, dialóg, diskurz…) vnímame ako veľmi dôležitú (základnú?) zložku celého divadelného snaženia.
Výsledkom samozrejme nebude len táto debata. Pokúsime sa dospieť ku viac či menej štandardnému divadelnému tvaru, ktorý viac či menej štandardne odprezentujeme publiku.


Šimon Spišák v roce 2014 | Foto: Zdroj Občas Nečas
Lektor: ŠIMON SPIŠÁK – umělecký divadelní šéf, režisér a autor
Je absolventem DAMU. Působil jako umělecký šéf Starého divadla Karola Spišáka v Nitre, byl členem radikální divadelní skupiny Lachende Bestien, působil v kočovném Divadle koňa a motora, v Divadle T601 a v legendárním Teatro Tatro, se kterým tvoří dodnes. Je spoluzakladatelem Nového divadla v Nitře, kde vytvořil jedenáct inscenací, z nichž dvě získaly nominaci na Divadelné DOSKY v kategorii inscenace sezóny a jedna v kategorii nejlepší režie. Pravidelně spolupracuje s Bábkovým divadem v Žilině, s Bratislavským bábkovým divadlem a s Divadlem Z Pasáže. V Česku spolupracuje pravidelně s divadly: Divadlo Lampion v Kladně, Divadlo loutek Ostrava, Divadlo Drak, Mezinárodní institut figurálního divadla v Hradci Králové.

Třída G – Paralelní pokoje II autorské divadlo / autorská tvorba
(scénická úvaha o poruchách komunikace)

Téma:
Komunikácia je jednou z prvých vecí, ktoré sa učíme od narodenia. Prečo teda toľko prostredí a skupín v spoločnosti trpí výpadkom komunikácie?
Komunikácia je obojsmerná. Ide o výmenu informácií medzi dvoma alebo viacerými ľuďmi.
Porucha komunikácie je definovaná ako zlyhanie pri výmene informácií.
Zmes osobností v kombinácii s rôznymi súbormi schopností, zručností, skúseností, výchovy, vzdelania a svetonázorov vytvára spleť komunikačných štýlov. V tom spočívajú problémy komunikácie. Ako ich odstrániť? A ako zabrániť tomu, aby sa prerušená komunikácia stala normou?

Motív:
Deštrukcia komunikácie a jej možný kolaps sa javí byť mimoriadne dôležitým problémom súčasného sveta. A to rovnako ako na individuálnej, tak na celospoločenskej i globálnej úrovni. Zabrániť tomu, aby došlo k totálnemu kolapsu komunikácie zrejme bude veľkou výzvou blízkej budúcnosti.

Proces:
Na základe analýzy zvolenej témy budeme hľadať divadelné prostriedky, situácie, znaky a obrazy v snahe pochopiť a pomenovať mechanizmy komunikácie i problémy s ňou spojené. Tie sa potom pokúsime organizovať do uceleného divadelného tvaru (scénickej úvahy) s autentickou umeleckou výpoveďou.


Patrik Lančarič | Foto: Zdroj Divadlo Zlín
Lektor: PATRIK LANČARIČ – slovenský divadelní a filmový režisér, scénárista a pedagog
Od roku 2017 umelecký šéf Městského divadla Zlín. Spolupracoval s mnohými divadlami v Nemecku (Thalia Theater Hamburg, Schauspiel Frankfurt), Nórsku (Teatret Vårt), Anglicku (Pilot Theatre in York Theatre Royal), Estónsku (VAT Teater Tallin), Litve (Lithuanian National Drama Theatre), Poľsku, Švajčiarsku, Holandsku, Portugalsku, Luxembursku i Českej republike. Na Slovensku pravidelne spolupracuje so štátnymi i nezávislými profesionálnymi divadlami (Slovenské národné divadlo, Divadlo Astorka Korzo 90´, Národné divadlo Košice, Slovenské komorné divadlo Martin, Štúdio L S, Divadlo v podpalubí a.i.).

Za jeho najvýznamnejšie filmové diela sú považované HRANA – 4 filmy o Marekovi Brezovskom a rozsiahly dokument VÁLEK. Za svoju filmovú a rozhlasovú tvorbu získal viacero ocenení. Dvakrát získal cenu slovenskej filmovej kritiky, je laureátom Ceny Nadácie Tatra Banky za umenie, niekoľkonásobný držiteľ Tvorivej prémie Literárneho fondu. V roku 2023 získal za svoj dokumentárny film Dežo Hoffmann – Fotograf Beatles významné ocenenie Českého filmového a televizního svazu TRILOBIT a následne aj Národnú filmovú cenu Slnko v sieti.

KURZOVNÉ S.M.A.D. 2025
4 000 Kč (kurzovné, ubytování v domově mládeže ve 3-4 lůžkových pokojích, doprava a strava vlastní)
1 500 Kč (kurzovné, bez ubytování, doprava a stravy)

Další informace o dílnách S.M.A.D. 2025 i o Šrámkově Písku najdete na webu NIPOS v sekci Experimentující divadlo nebo využijte přímých kontaktů:
Alena Crhová, tel.: 221 507 968, 604 569 781, e-mail: crhova@nipos.cz,
Karel Tomas: 221 507 932, 603 480 111, e-mail: tomas@nipos.cz.

On-line přihláška
Bude k dispozici do 20. července 2025. Ale příliš dlouho neotálejte. Kapacita je cca 12 osob na seminář!

CHCI SE PŘIHLÁSIT na DÍLNU! – přihláška k vyplnění on-line
Seznámit se s průběhem S.M.A.D. můžete prostřednictvím ohlédnutí za loňským ročníkem 2024, kde si můžete prolistovat i všechna čísla zpravodaje.

MELÍŠKOVÁ, Vendula. Nabídka S.M.A.D. tříd 2025. Online. Divadelník.cz 13. 5. 2025 [cit.2025-05-16]. Dostupné z: https://divadelnik.cz/nabidka-s-m-a-d-trid-2025/
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?

Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.

Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.

Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':