RICHTER KOHUTOVÁ, Petra. Festival Bez zbytečnejch řečí – Český FEMAD 2025. Online. Divadelník.cz 10. 5. 2025
Festival Bez zbytečnejch řečí – Český FEMAD s krédem DRUHÁ ŠANCE proběhne potřetí v Plzni o víkendu 16. – 18. května 2025. O přímém postupu na celostátní FEMAD v Poděbradech rozhodují delegáti soutěžících souborů. Lektoři mají poradní hlas a jsou k dispozici tvůrcům nejen v době seminářů, ale po celou dobu přehlídky. Budou probíhat besedy v kruhu, ze závěrečného hlasování vzejdou nominace na nejlepší herecké výkony přehlídky. A také dva semináře – Režijně-dramaturgický rozborový pod vedením Hany Marvanové a Klub mladého diváka pod vedením Jiřiny Lhotské.
Programová rada ve složení Vlaďka Koďousková, Jaroslav Kodeš, Robert Kotál Kunesch, Vladimír Altán Mátl, Jiří Poš, Petra Richter Kohutová a Ladislav Vrchovský vybírala z kusů, které dostaly doporučení do programu Divadelního Pikniku Most, ale na tuto metu nedosáhly. Letos byl výběr obzvláště komplikovaný, protože doporučení byla porotami/ lektorskými sbory oblastních a krajských přehlídek udílena s větší rozvahou než obvykle. Nakonec se do programu Českého FEMADu probojovalo sedm představení. Přinášíme o nich základní informace – včetně toho, který lektor má to které dílko na starosti. Tedy kdo ho představí divákům ve zpravodaji pečlivě rešeršovaným článkem a následně zhodnotí prostřednictvím recenze.
Kočičí hrátky na rodinném večírku
Tyjátr Horažďovice – Tennessee Williams: Kočka na rozpálené plechové střeše
Pátek 16. 5. 2025 v 16 hodin v divadélku JoNáš, délka představení 90 minut (hraje se bez přestávky), patron na BZŘ: Petra Richter Kohutová
Překlad Zuzana Josková, úprava Karel Šťastný a Lenka Kůsová, režie Karel Šťastný, účinkují Lenka Kůsová, Jiří Janouškovec, Vladimír Šlechta, Lucie Listopadová, Libuše Mužíková, Robert Kotál Kunesch a Luboš Kalčík.
Horažďovický Tyjátr je nejstarší amatérský soubor v Plzeňském kraji. Režisér Karel Šťastný se s oblibou věnuje ženským tématům. Vzpomeňme jeho inscenace Anny Kareniny, Žítkovských bohyní nebo naposledy Auburnova Důkazu. Tentokrát padla jeho volba na klasické drama Tennesseeho Williamse z roku 1955, které dosáhlo na Pulitzerovu cenu. Je možné se cítit opuštěný v blízkosti těch, které milujeme? Je touha po penězích silnější než touha po životě? A znamenají peníze vždycky štěstí? Jak se vypořádat s tím, když nesplňujeme představy a očekávání druhých? A co když nejsme schopni naplnit ani ta svoje? O rodinné oslavě s tajemstvím, po níž už nic nebude nikdy jako dřív, psal Martin Vokoun v článku o letošní Horažďovické perle, jíž se Kočka bez zbytečnejch řečí zúčasntila.
Kočka na rozpálené plechové střeše | Foto: soubor
Ještě mladší Haluz, než jsme čekali
Vojan Mladá haluz Desná – Claire Dowie: Dospělé dítě
Pátek 16. 5. 2025 ve 21 hodin v divadélku Jonáš, délka představení 50 minut (hraje se bez přestávky), patron na BZŘ: Jiřina Lhotská
Překlad Barbora Havlová, úprava, režie a scénografie Petra Frydrychová, hudba Jan Markalous, účinkují Anna Holcová a Lucie Víravová.
Předloni získala desenská Mladá haluz v Plzni cenu diváka za Kohoutův Kyanid o páté, v níž se představila Vlaďka Koďousková a Iva Halamová v režii Lukáše Frydrycha. Letos uvidíme počin nejmladší větve tohoto souboru. Padesátiminutové monodrama ve dvou je režijním debutem Petry Frydrychové a hereckou příležitostí pro Annu Holcovou a Lucii Víravovou. Příběh o dospívání s duševní poruchou, o dívce, již od dětství doprovází imaginární kamarádka. Inscenace si dosud vysloužila dvojí doporučení na Mladou scénu, a to ze Žlutomodrého kocoura a z přehlídky v Lomnici nad Popelkou. Inscenátorky Dospělého dítěte vyzpovídal Tomáš Čivrný.
Dospělé dítě | Foto: soubor
Kraslické Trosky na Měsíci
Trosky Kraslice – Viliam Klimáček: Odvrácená strana Měsíce
Sobota 17. 5. 2025 v 10 hodin v divadélku JoNáš, délka představení 90 minut (hraje se bez přestávky), patron na BZŘ: Hana Marvanová
Překlad Jaromír Janeček, režie Miroslav Lešek, kostýmy Miroslava Bíbová, hudba Pink Floyd a další, hrají Miroslava Bíbová, Karel Harant, Jana Kocifajová, Kristýna Hamouzová, Pavlína Rösnerová a Anna Šimková.
Trosky jsou asi takové trosky, jako je jejich domovský Karlovarský kraj nejhorší ve všem. Soubor vznikl v roce 2001, jeden čas měl i svého autora (Josefa Berana) a nejúspěšnější byl s komedií Královny v roce 2015. Jemná komedie Odvrácená strana Měsíce slovenského autora, původně lékaře-anesteziologa a představitele svérázného divadla GUnaGU, je o nekriticky milující matce, která se nedokáže smířit s tím, že její syn už dávno není dítě. Kořením této rodinné tragikomedie je napjatý vztah dvou sester, které, nikoli bez zbytečnejch řečí, celý život soupeřily o jediného muže. (Více v rozhovoru Trosky kraslice vstávají z popela…)
Odvrácená strana Měsíce | Foto: soubor
Tři muži na toulkách, o (kamenném) psu nemluvě
DS Na tahu Červený Kostelec – Gérald Sibleyras: Vítr ve větvích topolů
Sobota 17. 5. 2025 ve 14 hodin v divadélku JoNáš, délka představení 90 minut (hraje se bez přestávky), patron na BZŘ: Pavel Hurych
Překlad Jan Cimický, režie Rostislav Hejcman, scéna Ladislav Jančík, kostýmy, Eva Bergmannová, hrají Pavel Zuzek, Jan Brož, Pavel Labík.
Páteř souboru, jehož kořeny sahají až do počátku 19. století, tvoří v současné době režiséři Marcela Kollertová, Jan Brož, Pavel Labík, Jana Jančíková a Vlastimil Klepáček. K nejúspěšnějším inscenacím posledních let se řadí Tři na lavičce Aldo Nikolaje v režii Jiřího Kubiny, Bitva u Kreščaku Jiřího Šotoly v režii Emilky Dynterové a Zelňačka autora Reného Falleta a úpravce a režiséra Saši Gregara. Všechny tři se objevily v programu Jiráskova Hronova. A pozor – Vítr ve větvích topolů, konverzační tragikomedie o třech veteránech, kteří žijí v domově pro vysloužilé vojáky a bez zbytečnejch řečí touží po dobrodružství, také. Zahajoval totiž místo obvyklého Jiráska celostátní festival v roce 2024. Také byl k vidění na přehlídkách Divadelní Erbenův Miletín 2024, Polické divadelní hry 2024 a také v Červeném Kostelci 2025, odkud získal doporučení.
Vítr ve větvích topolů | Foto: soubor
Mácha jako věčný oxymóron
Li-Di, Litoměřice – Klára Hávová: Hory, nebo Lori
Sobota 17. 5. 2025 v 17 hodin v divadélku JoNáš, délka představení 75 minut (hraje se bez přestávky), patron na BZŘ: Petr Jan Svoboda
Režie Klára Hávová a Eliška Vytrhlíková, choreografie Eliška Vytrhlíková, hudební dramaturgie Jana Suchanová, kostýmy Tereza Vodseďálková, účinkují Vojtěch Haslinger / Matěj Podaný, Markéta Husarová / Veronika Kavanová, Ema Dobrovodská / Jana Suchanová, Agáta Thea Cepníková / Rozálie Vraná, Matěj Svoboda / Antonín Ševčík, Kristýna Kolmačková a Natálie Křížová.
Soubor, který vznikl původně jako přidružená aktivita k Literárně dramatickému oboru pro žáky ZUŠ, odstartoval v roce 1999 sci-fi hrou Přibližný pohled do vzdálené budoucnosti. Domovskou scénou je klubové divadélko Minimax v areálu ZUŠ Litoměřice, ale občas se představí také na jevišti litoměřického divadla Karla Hynka Máchy. A protože rozervaného básníka jako člověka příliš nemusí, bez zbytečnejch řečí zařadili do svého repertoáru autorskou životopisnou tragikomedii s podtitulem „Mácha – básník, Mácha – tyran a kruťas. Nic mezi tím. Všechno mezi tím.“ Jedno z prvních uvedení proběhlo na Rádobyfestu v Klapém, soutěže se zúčastnili na letošní Děčínské bráně, kde získali doporučení. Mimo jiné od Petra Michálka, autora článku v Amatérské scéně.
Hory, nebo Lori | Foto: Jaroslav Kodeš
Dva něžní bratři na drsném irském venkově
Divadlo Akorát Praha – Martin McDonagh: Osiřelý západ
Sobota 17. 5. 2025 ve 20.30 hodin v divadélku JoNáš, délka představení 100 minut (hraje se bez přestávky), patron na BZŘ: Jaromír Hruška
Překlad Ondřej Sokol, režie Markéta Lukášková, účinkují Radek Vyvadil, Vojtěch Krčma, Zorin Vergos a Markéta Lukášková.
Prozatím byl největším úspěchem Divadla Akorát, které funguje 15 let a věnuje se tvorbě pro dospělé i děti, postup na Divadelní Piknik Volyně v roce 2017. Stalo se tak s Mrzákem inishmaanským Martina McDonagha, režírovaným Adélou Červenkovou, a doporučení přišlo z přehlídky Divadelní Tříska. Letošní doporučení má s tehdejším úspěchem společné tři jmenovatele – autora Martina McDonagha, ženskou režii – tentokrát Markéty Lukáškové – a přehlídku Divadelní Tříska. Tentokrát bratři Connorové bojují o pytlík křupek a nový sporák, střílejí na tatínka a kamarádí s knězem, který zápasí s pochybnostmi o víře a závislostí na alkoholu. A je to bez zbytečnejch řečí mazec…
Osiřelý západ | Foto: soubor
Mor na ty vaše rody aneb nejkrásnější kráva
SUMUS Praha – Saulius Šaltenis: Utíkej, smrtko, utíkej!
Neděle 18. 5. 2025 v 10 hodin v divadélku JoNáš, délka představení 90 minut (hraje se bez přestávky), patron na BZŘ: Jana Stejskalová
Úprava a režie Věra Mašková, scéna a kostýmy Barbora Zajíčková, účinkují Tobiáš Frýdl, Barbora Zajíčková, Roman Solčány, Michaela Vegrichtová, Jiří Novotný, Lenka Malá, Adéla Paruchová, Pavel Betka, Berenika Haladová a Anna Murphy
Název tradičního účastníka Pražské oblastní přehlídky amatérského divadla čili POPAD, z níž i letos získal doporučení, je překladem latinského slova „jsme“. Vznikl v osmdesátkách z Divnezvadla, které se věnovalo hlavně tvorbě pro děti. Uvedl dramaturgické pecky Noc vrahů kubánského dramatika José Triany, Nezabijte Elektru podle antických autorů a Slovníku antické kultury, Jak se hraje mikádo M. C. Andaye či dramatizaci Tevisova sci fi Zpěv drozda. V posledních letech také osvěženou klasiku – Hosty večeře Páně Ingmara Bergmana, Rollandovu Hru o lásce a smrti, Ostrovského Bouři – či superaktuální Hidžáb a Hippokrates Veroniky Vavrouškové. Vše zásluhou kmenové dramaturgyně a režisérky Věry Maškové. Na přehlídce Bez zbytečnejch řečí – Český FEMAD se letos odehraje litevská hravá, úsměvná hra o překonávání hranic mezi dětstvím a dospělostí, plná poezie a snů zápasících s nelehkou litevskou realitou, ale také realitou rodinných sporů. Další informace v článku v Amatérské scéně.
Utíkej, smrtko, utíkej! | Foto: Jaroslav Kodeš
Inspirativní boj pohlaví na závěr
A posledním nedělním představením a posledním představením festivalu bude čerstvá novinka DS Ragueneau. Premiéra partnerské komedie Fabrice Rogera-Lagace v režii Jaroslava Kodeše proběhne/ proběhla 9. května. Andrea Dufková a Michal Pivoňka hrají o tom, že nelze být Ani spolu, ani bez sebe.
Semináře Bez zbytečnejch řečí
Režijně-dramaturgický rozborový seminář (R-DS) a Divadelní klub mladých (DKM) pořádá DS Ragueneau v rámci festivalu Bez zbytečnejch řečí – Český FEMAD v prostorách divadélka JoNáš. Začátek obou seminářů je v pátek 16. 5. 2025 v 15 hodin v Divadélku JoNáš.
Po každém zhlédnutém představení následuje rozbor v semináři a poté se seminaristé zúčastní Besedy v kruhu, kde se rozebírá a hodnotí dané představení se souborem a dalšími lektory a diváky.
Cena semináře R-DS za celý víkend je 1.000,- Kč a je v ní zahrnuta práce lektorů a bezplatný vstup na všechna divadelní představení v rámci festivalu.
Cena semináře DKM je 777,- Kč včetně ubytování, stravování a vstupů na všechna divadelní představení v rámci festivalu.
Seminaristům nabízíme ubytování na studentských kolejích za cenu 300,- Kč/ noc a také stravování za příznivé ceny (obědy a večeře po 100,- Kč, snídaně za 75,- Kč). Stravování bude probíhat v prostorách Divadélka JoNáš (snídaně) a v blízkosti divadélka (obědy a večeře) v předem určených časech.
Přihlásit se lze elektronicky na robertkunesch@seznam.cz nebo na telefonním čísle 776 589 700.
Uzávěrka přihlášek do seminářů: 12. 5. 2025.
Jak přežít Bez zbytečnejch řečí
Místo konání: Divadélko JoNáš, Kopeckého sady 13, Plzeň (v budově Měšťanské besedy).
Besedy v kruhu: Zahájeny tříminutovým vystoupením bílého a černého muže.
Zpravodaj: Vyjde pět čísel Raguenovin. Redakce: Michaela Seghmanová, Jiří Poš, Vendula Melíšková, Petra Richter Kohutová.
Cena vstupného na jednotlivá představení: 130,- Kč.
Cena permanentky: 777,- Kč.
Pro informace během festivalu nezapomeňte sledovat Facebook Bez zbytečnejch řečí a web divadelního souboru Ragueneau.
RICHTER KOHUTOVÁ, Petra. Festival Bez zbytečnejch řečí – Český FEMAD 2025. Online. Divadelník.cz 10. 5. 2025 [cit. 2025-05-13]. Dostupné z: https://divadelnik.cz/festival-bez-zbytecnejch-reci-cesky-femad-2025/
Programová rada ve složení Vlaďka Koďousková, Jaroslav Kodeš, Robert Kotál Kunesch, Vladimír Altán Mátl, Jiří Poš, Petra Richter Kohutová a Ladislav Vrchovský vybírala z kusů, které dostaly doporučení do programu Divadelního Pikniku Most, ale na tuto metu nedosáhly. Letos byl výběr obzvláště komplikovaný, protože doporučení byla porotami/ lektorskými sbory oblastních a krajských přehlídek udílena s větší rozvahou než obvykle. Nakonec se do programu Českého FEMADu probojovalo sedm představení. Přinášíme o nich základní informace – včetně toho, který lektor má to které dílko na starosti. Tedy kdo ho představí divákům ve zpravodaji pečlivě rešeršovaným článkem a následně zhodnotí prostřednictvím recenze.
Kočičí hrátky na rodinném večírku
Tyjátr Horažďovice – Tennessee Williams: Kočka na rozpálené plechové střeše
Pátek 16. 5. 2025 v 16 hodin v divadélku JoNáš, délka představení 90 minut (hraje se bez přestávky), patron na BZŘ: Petra Richter Kohutová
Překlad Zuzana Josková, úprava Karel Šťastný a Lenka Kůsová, režie Karel Šťastný, účinkují Lenka Kůsová, Jiří Janouškovec, Vladimír Šlechta, Lucie Listopadová, Libuše Mužíková, Robert Kotál Kunesch a Luboš Kalčík.
Horažďovický Tyjátr je nejstarší amatérský soubor v Plzeňském kraji. Režisér Karel Šťastný se s oblibou věnuje ženským tématům. Vzpomeňme jeho inscenace Anny Kareniny, Žítkovských bohyní nebo naposledy Auburnova Důkazu. Tentokrát padla jeho volba na klasické drama Tennesseeho Williamse z roku 1955, které dosáhlo na Pulitzerovu cenu. Je možné se cítit opuštěný v blízkosti těch, které milujeme? Je touha po penězích silnější než touha po životě? A znamenají peníze vždycky štěstí? Jak se vypořádat s tím, když nesplňujeme představy a očekávání druhých? A co když nejsme schopni naplnit ani ta svoje? O rodinné oslavě s tajemstvím, po níž už nic nebude nikdy jako dřív, psal Martin Vokoun v článku o letošní Horažďovické perle, jíž se Kočka bez zbytečnejch řečí zúčasntila.
Kočka na rozpálené plechové střeše | Foto: soubor
Ještě mladší Haluz, než jsme čekali
Vojan Mladá haluz Desná – Claire Dowie: Dospělé dítě
Pátek 16. 5. 2025 ve 21 hodin v divadélku Jonáš, délka představení 50 minut (hraje se bez přestávky), patron na BZŘ: Jiřina Lhotská
Překlad Barbora Havlová, úprava, režie a scénografie Petra Frydrychová, hudba Jan Markalous, účinkují Anna Holcová a Lucie Víravová.
Předloni získala desenská Mladá haluz v Plzni cenu diváka za Kohoutův Kyanid o páté, v níž se představila Vlaďka Koďousková a Iva Halamová v režii Lukáše Frydrycha. Letos uvidíme počin nejmladší větve tohoto souboru. Padesátiminutové monodrama ve dvou je režijním debutem Petry Frydrychové a hereckou příležitostí pro Annu Holcovou a Lucii Víravovou. Příběh o dospívání s duševní poruchou, o dívce, již od dětství doprovází imaginární kamarádka. Inscenace si dosud vysloužila dvojí doporučení na Mladou scénu, a to ze Žlutomodrého kocoura a z přehlídky v Lomnici nad Popelkou. Inscenátorky Dospělého dítěte vyzpovídal Tomáš Čivrný.
Dospělé dítě | Foto: soubor
Kraslické Trosky na Měsíci
Trosky Kraslice – Viliam Klimáček: Odvrácená strana Měsíce
Sobota 17. 5. 2025 v 10 hodin v divadélku JoNáš, délka představení 90 minut (hraje se bez přestávky), patron na BZŘ: Hana Marvanová
Překlad Jaromír Janeček, režie Miroslav Lešek, kostýmy Miroslava Bíbová, hudba Pink Floyd a další, hrají Miroslava Bíbová, Karel Harant, Jana Kocifajová, Kristýna Hamouzová, Pavlína Rösnerová a Anna Šimková.
Trosky jsou asi takové trosky, jako je jejich domovský Karlovarský kraj nejhorší ve všem. Soubor vznikl v roce 2001, jeden čas měl i svého autora (Josefa Berana) a nejúspěšnější byl s komedií Královny v roce 2015. Jemná komedie Odvrácená strana Měsíce slovenského autora, původně lékaře-anesteziologa a představitele svérázného divadla GUnaGU, je o nekriticky milující matce, která se nedokáže smířit s tím, že její syn už dávno není dítě. Kořením této rodinné tragikomedie je napjatý vztah dvou sester, které, nikoli bez zbytečnejch řečí, celý život soupeřily o jediného muže. (Více v rozhovoru Trosky kraslice vstávají z popela…)
Odvrácená strana Měsíce | Foto: soubor
Tři muži na toulkách, o (kamenném) psu nemluvě
DS Na tahu Červený Kostelec – Gérald Sibleyras: Vítr ve větvích topolů
Sobota 17. 5. 2025 ve 14 hodin v divadélku JoNáš, délka představení 90 minut (hraje se bez přestávky), patron na BZŘ: Pavel Hurych
Překlad Jan Cimický, režie Rostislav Hejcman, scéna Ladislav Jančík, kostýmy, Eva Bergmannová, hrají Pavel Zuzek, Jan Brož, Pavel Labík.
Páteř souboru, jehož kořeny sahají až do počátku 19. století, tvoří v současné době režiséři Marcela Kollertová, Jan Brož, Pavel Labík, Jana Jančíková a Vlastimil Klepáček. K nejúspěšnějším inscenacím posledních let se řadí Tři na lavičce Aldo Nikolaje v režii Jiřího Kubiny, Bitva u Kreščaku Jiřího Šotoly v režii Emilky Dynterové a Zelňačka autora Reného Falleta a úpravce a režiséra Saši Gregara. Všechny tři se objevily v programu Jiráskova Hronova. A pozor – Vítr ve větvích topolů, konverzační tragikomedie o třech veteránech, kteří žijí v domově pro vysloužilé vojáky a bez zbytečnejch řečí touží po dobrodružství, také. Zahajoval totiž místo obvyklého Jiráska celostátní festival v roce 2024. Také byl k vidění na přehlídkách Divadelní Erbenův Miletín 2024, Polické divadelní hry 2024 a také v Červeném Kostelci 2025, odkud získal doporučení.
Vítr ve větvích topolů | Foto: soubor
Mácha jako věčný oxymóron
Li-Di, Litoměřice – Klára Hávová: Hory, nebo Lori
Sobota 17. 5. 2025 v 17 hodin v divadélku JoNáš, délka představení 75 minut (hraje se bez přestávky), patron na BZŘ: Petr Jan Svoboda
Režie Klára Hávová a Eliška Vytrhlíková, choreografie Eliška Vytrhlíková, hudební dramaturgie Jana Suchanová, kostýmy Tereza Vodseďálková, účinkují Vojtěch Haslinger / Matěj Podaný, Markéta Husarová / Veronika Kavanová, Ema Dobrovodská / Jana Suchanová, Agáta Thea Cepníková / Rozálie Vraná, Matěj Svoboda / Antonín Ševčík, Kristýna Kolmačková a Natálie Křížová.
Soubor, který vznikl původně jako přidružená aktivita k Literárně dramatickému oboru pro žáky ZUŠ, odstartoval v roce 1999 sci-fi hrou Přibližný pohled do vzdálené budoucnosti. Domovskou scénou je klubové divadélko Minimax v areálu ZUŠ Litoměřice, ale občas se představí také na jevišti litoměřického divadla Karla Hynka Máchy. A protože rozervaného básníka jako člověka příliš nemusí, bez zbytečnejch řečí zařadili do svého repertoáru autorskou životopisnou tragikomedii s podtitulem „Mácha – básník, Mácha – tyran a kruťas. Nic mezi tím. Všechno mezi tím.“ Jedno z prvních uvedení proběhlo na Rádobyfestu v Klapém, soutěže se zúčastnili na letošní Děčínské bráně, kde získali doporučení. Mimo jiné od Petra Michálka, autora článku v Amatérské scéně.
Hory, nebo Lori | Foto: Jaroslav Kodeš
Dva něžní bratři na drsném irském venkově
Divadlo Akorát Praha – Martin McDonagh: Osiřelý západ
Sobota 17. 5. 2025 ve 20.30 hodin v divadélku JoNáš, délka představení 100 minut (hraje se bez přestávky), patron na BZŘ: Jaromír Hruška
Překlad Ondřej Sokol, režie Markéta Lukášková, účinkují Radek Vyvadil, Vojtěch Krčma, Zorin Vergos a Markéta Lukášková.
Prozatím byl největším úspěchem Divadla Akorát, které funguje 15 let a věnuje se tvorbě pro dospělé i děti, postup na Divadelní Piknik Volyně v roce 2017. Stalo se tak s Mrzákem inishmaanským Martina McDonagha, režírovaným Adélou Červenkovou, a doporučení přišlo z přehlídky Divadelní Tříska. Letošní doporučení má s tehdejším úspěchem společné tři jmenovatele – autora Martina McDonagha, ženskou režii – tentokrát Markéty Lukáškové – a přehlídku Divadelní Tříska. Tentokrát bratři Connorové bojují o pytlík křupek a nový sporák, střílejí na tatínka a kamarádí s knězem, který zápasí s pochybnostmi o víře a závislostí na alkoholu. A je to bez zbytečnejch řečí mazec…
Osiřelý západ | Foto: soubor
Mor na ty vaše rody aneb nejkrásnější kráva
SUMUS Praha – Saulius Šaltenis: Utíkej, smrtko, utíkej!
Neděle 18. 5. 2025 v 10 hodin v divadélku JoNáš, délka představení 90 minut (hraje se bez přestávky), patron na BZŘ: Jana Stejskalová
Úprava a režie Věra Mašková, scéna a kostýmy Barbora Zajíčková, účinkují Tobiáš Frýdl, Barbora Zajíčková, Roman Solčány, Michaela Vegrichtová, Jiří Novotný, Lenka Malá, Adéla Paruchová, Pavel Betka, Berenika Haladová a Anna Murphy
Název tradičního účastníka Pražské oblastní přehlídky amatérského divadla čili POPAD, z níž i letos získal doporučení, je překladem latinského slova „jsme“. Vznikl v osmdesátkách z Divnezvadla, které se věnovalo hlavně tvorbě pro děti. Uvedl dramaturgické pecky Noc vrahů kubánského dramatika José Triany, Nezabijte Elektru podle antických autorů a Slovníku antické kultury, Jak se hraje mikádo M. C. Andaye či dramatizaci Tevisova sci fi Zpěv drozda. V posledních letech také osvěženou klasiku – Hosty večeře Páně Ingmara Bergmana, Rollandovu Hru o lásce a smrti, Ostrovského Bouři – či superaktuální Hidžáb a Hippokrates Veroniky Vavrouškové. Vše zásluhou kmenové dramaturgyně a režisérky Věry Maškové. Na přehlídce Bez zbytečnejch řečí – Český FEMAD se letos odehraje litevská hravá, úsměvná hra o překonávání hranic mezi dětstvím a dospělostí, plná poezie a snů zápasících s nelehkou litevskou realitou, ale také realitou rodinných sporů. Další informace v článku v Amatérské scéně.
Utíkej, smrtko, utíkej! | Foto: Jaroslav Kodeš
Inspirativní boj pohlaví na závěr
A posledním nedělním představením a posledním představením festivalu bude čerstvá novinka DS Ragueneau. Premiéra partnerské komedie Fabrice Rogera-Lagace v režii Jaroslava Kodeše proběhne/ proběhla 9. května. Andrea Dufková a Michal Pivoňka hrají o tom, že nelze být Ani spolu, ani bez sebe.
Semináře Bez zbytečnejch řečí
Režijně-dramaturgický rozborový seminář (R-DS) a Divadelní klub mladých (DKM) pořádá DS Ragueneau v rámci festivalu Bez zbytečnejch řečí – Český FEMAD v prostorách divadélka JoNáš. Začátek obou seminářů je v pátek 16. 5. 2025 v 15 hodin v Divadélku JoNáš.
Po každém zhlédnutém představení následuje rozbor v semináři a poté se seminaristé zúčastní Besedy v kruhu, kde se rozebírá a hodnotí dané představení se souborem a dalšími lektory a diváky.
Cena semináře R-DS za celý víkend je 1.000,- Kč a je v ní zahrnuta práce lektorů a bezplatný vstup na všechna divadelní představení v rámci festivalu.
Cena semináře DKM je 777,- Kč včetně ubytování, stravování a vstupů na všechna divadelní představení v rámci festivalu.
Seminaristům nabízíme ubytování na studentských kolejích za cenu 300,- Kč/ noc a také stravování za příznivé ceny (obědy a večeře po 100,- Kč, snídaně za 75,- Kč). Stravování bude probíhat v prostorách Divadélka JoNáš (snídaně) a v blízkosti divadélka (obědy a večeře) v předem určených časech.
Přihlásit se lze elektronicky na robertkunesch@seznam.cz nebo na telefonním čísle 776 589 700.
Uzávěrka přihlášek do seminářů: 12. 5. 2025.
Jak přežít Bez zbytečnejch řečí
Místo konání: Divadélko JoNáš, Kopeckého sady 13, Plzeň (v budově Měšťanské besedy).
Besedy v kruhu: Zahájeny tříminutovým vystoupením bílého a černého muže.
Zpravodaj: Vyjde pět čísel Raguenovin. Redakce: Michaela Seghmanová, Jiří Poš, Vendula Melíšková, Petra Richter Kohutová.
Cena vstupného na jednotlivá představení: 130,- Kč.
Cena permanentky: 777,- Kč.
Pro informace během festivalu nezapomeňte sledovat Facebook Bez zbytečnejch řečí a web divadelního souboru Ragueneau.
RICHTER KOHUTOVÁ, Petra. Festival Bez zbytečnejch řečí – Český FEMAD 2025. Online. Divadelník.cz 10. 5. 2025 [cit. 2025-05-13]. Dostupné z: https://divadelnik.cz/festival-bez-zbytecnejch-reci-cesky-femad-2025/
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.