Databáze českého amatérského divadla

Geografické celky: Cholina

Úplný výčet souborů působících v této obci (o kterých víme) naleznete v odkazech níže pod textem.
Typ geografického celku: Obec
Okres: Olomouc
Nadřazený celek: Olomoucký kraj
První zpráva: 1924
1869 hráli v Cholině ochotníci¨.V místním muzeu je opona, která pochází prý z roku 1924 a zdobí ji malba představující kněžnu Libuši, jak věští Praze budoucnost.
Součástí expozice jsou i divadelní rekvizity používané asi ještě v padesátých letech zdejším ochotnickým spolkem, který vedl místní řidící učitel Kaděra.
Informace Ivo Mičkala o oponě 090108:

Opona je z jeviště kulturního domu „Záloženské Dvorany“ v Cholině, postaveného v roce 1924 záložnou Reifeisenkou, hlavně pro spolek Orel a jiné spolky spjaté s lidovou stranou. Oponu maloval akad.malíř Daněk z Prahy na moto: Libuše věští slávu Prahy. Uprostřed je Velehrad, vpravo Karlův most-Praha, vlevo Nitra. Tyto symboly vyjadřují vzájemnou pospolitost ve vzniklé Československé republice.
inf.: Naděžda Plachá, správce muzea v Cholině , tel 585 348 002

Na konci 19. století se v Cholině narodili populární lidoví hanáčtí vypravěči "stréček Křópal - Valentin Šindler (1885-1957) a "Jozéfek Melhoba" - Václav Šindler (1893 až 1952).
Bibliografie:
NAKLÁDAL, Antonín: Ochotnické a loutkářské soubory - okres Olomouc. Dle vzpomínek Oldřicha Němečka/Čertoryje/. 1998. 1 str. Rkp. kART.

Našinec 8. 9., 25. 9. 1869. Pro DČAD excp. St. Olbricht, leden 2017.

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Cholina, záloženská dvorana, opona, Libuše věštící, Camillo Daněk, 1924, muzeum Cholina


Mapa - Cholina

Otevřít mapu do nového okna - prohledat okolí (testovací provoz)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':