Databáze českého amatérského divadla

Geografické celky: Libočany

Úplný výčet souborů působících v této obci (o kterých víme) naleznete v odkazech níže pod textem.
Typ geografického celku: Obec
Okres: Louny
Nadřazený celek: Ústecký kraj
První zpráva: 1921
20.11.1920 byla v obci založena Národní jednota severočeská.
9.1.1921 bylo hráno v Libočanech první české ochotnické divadlo.
6. 7. 1927 byl slavnostním způsobem otevřen nový sál s jevištěm, vystavěný nákladem majitelky statku paní Vl. Tiché (dcera spis. B. Vikové-Kunětické) a propůjčen k užívání místní Jednotě Severočeské v Libočanech. Nový sál je určen pro biograf, divadelní představení a taneční zábavy.


1947 SDO Jirásek.

1956 Dkr.
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 435.

OD 1956, č. 7, s. 164.
Archivy:
Praha, Národní archiv:
Fond ZU Spolky 1941-1947, i. č. 426/2662/1947, SDO Jirásek.
Poznámka:
KULTURNÍ DŮM Dne 7. Července 1928 byl slavnostně otevřen kulturní dům vybudovaný na základech bývalých pivovarských sklepů. Nový kulturní dům se stává střediskem celého českého Žatecka. V sále, kde bylo 250 míst k sezení ,se promítalo ve středu a dvakrát v neděli kino. Tehdejší biograf měl honosný název „ BIO LUXUS“. Zařízení bylo majetkem odboru Národní jednoty severočeské. Na nákup sedadel byla uspořádána sbírka, tak že téměř každý člen vlastnil nejméně jednu židli a byl na to patřičně hrdý. K sálu bylo vybudováno velké jeviště bohaté na potřebné zařízení, které z větší části bylo darem od pražských divadel. Také nové pohostinství, velmi pěkně zařízené nahradilo dosavadní nedůstojné zařízení. Prvním vedoucím pohostinství byl Ant. Teuber, který měl rovněž stáčírnu piva, které rozvážel vlastním autem po českých statcích téměř do celého okresu. Po otevření kulturního domu se skutečně rozproudila činnost české menšiny v celém rozsahu. Mnohý divadelní kus se hrál současně s profesionální Prahou. Byly časté případy, kdy osoby hrající hlavní role, přepravila majitelka V. Tichá vlastním autem do pražského divadla shlédnout tytéž role pro poučení a zvýšení ochotnické úrovně. Podle neúplných záznamů byly hrány místními ochotníky od roku 1921 tyto divadelní hry: F.X. Svoboda Směry života, B.V.Kunětická Heliodor, Neruda Prodaná láska, Čechov Medvěd, Šamberk Blázinec, Jirásek Lucerna, Oliva bujná krev, Jirásek Vojnarka, Vdavky Nanynky Kulichovy, Pes a kočka, Horký batoh, U bílého koníčka, Její pastorkyňa, Representantka domu, Na letním bytě, B.V.K. Přítěž, Bradou Charliova teta, B.V.K. Cop, Falešná kočička, To všechno z lásky, Náš pan farář, Václav Hrobčický z Hrobčic, Svatý Václav, Pod tíhou podezření, Jak se Libočany baví, C.K.polní maršálek ajiné. Z dětských představení pak : Vánoční stromek, Štědrý večer po pěti letech, Vánoce v horách, Vánoční hra aj. Mikulášské a silvestrovské zábavy s programem a aktovkami, soudobými písněmi a šlágry se konaly pravidelně a vždy byly četně navštíveny. Rovněž české hasičské plesy měly vždy vysokou úroveń. K tanci hrála zpravidla vojenská hudba v plném obsazení.
(web obce, autor Klement Teuber)

Mapa - Libočany

Otevřít mapu do nového okna - prohledat okolí (testovací provoz)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':