Databáze českého amatérského divadla

Geografické celky: Veliki Zdenci, Velké Zdence

Úplný výčet souborů působících v této obci (o kterých víme) naleznete v odkazech níže pod textem.
Typ geografického celku: Obec
Nadřazený celek: Chorvatsko
První zpráva: 1886
Divadelní ochotnictví má v chorvatských Velkých Zdencích dlouhou tradici. Podle některých záznamů tam bylo první české divadlo sehráno v roce 1889 v hostinci Vincence Vedrala. Tehdy v osadě ještě nepůsobil žádný krajanský spolek, ale divadla se přesto hrála až do první světové války.

1923 až 1941 bylo ve Velkých Zdencích sehrálo na 50 divadelních představení. Divadlo nehráli jenom besedňáci, ale i hasiči, školáci a po založení Besídky venkovského dorostu v roce 1935 divadelní činnost obohatila také velkozdenecká mládež.

1924 ve Velkých Zdencích založena Česká beseda.

1935 založení Besídky venkovského dorostu
193x Spolek divadelních ochotníků.
1933 loutkové divadlo s občasnou činností.
Bibliografie:
HEROUT, Václav: K 115. výročí prvního zdeneckého divadla. - http://www.czsk.net/svet/clanky/kultura/zdendivadlo.html. Excp. 130215

MATUŠEK, Josef: Češi v Chorvatsku. Daruvar, Jednota 1994, s. 119, 192.

Související Bibliografie

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':