Databáze českého amatérského divadla

Kalendárium: 1868

Popis příprav na položení základního kamene k ND v Kolíně a průběhu slavnosti v Praze.
"Sokolové, studenti, řemeslníci, živnostníci, obchodníci, dělníci, rolníci a všechny ostatní vrstvy spěchaly, aby se súčastnily velikého dne. Matička Praha stala se vytouženým cílem českého venkova. Ani u nás v Kolíně nebylo jináče. Nejvíce píle věnováno, jak uspořádat banderium.(jezdecký sbor) …..pro naše banderium vymyšlen zvláštní kroj. (jeho popis).
Průvod mnohonácte tisíců seřadil se za Karlínem na louce. Úderem deváté hodiny rozvinul a valil se kupředu. Znalci jej odhadovali na 150.000 hlav.(Popis dojmů banderisty Antala Staška.) Divadlo stalo se symbolem všech, i politických nadějí, kterými jsme tehdy jásali své budoucnosti vstříc."
Pramen: STAŠEK, Antal: Vzpomínky. Praha, Borový 1925, s. 252-256.
Skupina kalendárií:
Činohra, MJF, alternativní
Praha

Související Osobnosti

Související Organizace

Související Bibliografie

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':