Databáze českého amatérského divadla

Opony: Žarošice / Zdravá Voda, DS Lumír, opona Přemysl Oráč, Stříž z Bučovic, s. a., nezachovala se

Autor: Stříž z Bučovic
Motiv: Přemysl Oráč
Pověst o Přemyslu Oráči viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Přemysl_Oráč
Opona během let zchátrala, proto "Lumír" pořídil oponu novou s obrazem Přemysl Oráč, namalovanou bučovickým Střížem. Nebyl to nápad příliš šťastný. Tutéž oponu si pak po svém založení roku 1911 pořídila žarošická Omladina, takže v obci byly dvě stejné opony. Opona Přemysl Oráč byla věnována odbočce divadelního kroužku odboru Národní jednoty ve Zdravé Vodě. Zachovala se a je též umístěna ve Vlastivědném památníku.
Vlach, s.3.
Bibliografie:
VLACH, Jaroslav: Divadelní opony a sály v Žarošicích a okolí. Zvláštní otisk z Vlastivědného věstníku moravského roč. 41, 1989, čís. 1 Žarošice, Vlastivědný kroužek 1989, 8 s.
Současné užití:
Muzeum Žarošice
Majitel/umístění:
Muzeum Žarošice
Fyzický stav:
existuje, uložena v depozitáři
Tematická skupina:
Česká historie

Související Obrázky

Žarošice, opona Přemysl Oráč, čb


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Žarošice, opona Přemysl Oráč, čb