Databáze českého amatérského divadla

Opony: Kamenný Přívoz, Krajina kamení, Ot. Nejedlý, Jos. Kojan, bří Fialové, malířská škola prof. Hampejze ze Žampachu, asi 1920

Autor: Ot. Nejedlý, Jos. Kojan, bří Fialové, 1979 restauroval Karel Stuchlík.
Vročení: 1920 ?
Motiv: Krajina kamení
Ve 20. letech prof. Hampejs se svými žáky chodili do Žampachu na pivo do hotelu U Horů. Majitel hotelu byl starostou Kamenného Přívozu. Když žákům došly peníze domluvili se, že namalují oponu pro přívozské ochotníky. Jeho dcera Hájková (80) o tom vypráví, má kroniku, kterou však nechce zveřejnit. Hostinec vyhořel v roce 1948, ohořená opona byla upravena na obraz a zapůjčena OÚ.
090624 dle vyprávění pí Hájkové-Horové zaznamenal Jiří Valenta.

1979 Kronika obce, záznam o otevření hasičské zbrojnice:
V prvním patře je jedna bytovka, sociální zařízení, jedna menší klubovna a společenská místnost, které vévodí překrásný obraz, který vznikl z bývalé opony. Tato byla opravena s. Karlem Stuchlíkem a byla zarámována. Obraz má výjev naší krajiny, v popředí postava kameníka tesajícího žulu. Postava má znázorňovat kameníka Emila Papírníka z Důla. Obraz byl malován v době, kdy měl v Kamenném Přívoze na Žampachu malířskou školu akademický malíř profesor Hampejz. Jeho žáci, jak již to v dřívější době bývalo, neměli žádný blahobyt a proto byli povděčni hostinskému (Hora), že se u něho mohli levně a většinou i zadarmo najíst. Aby se odvděčili, namalovali tuto oponu. Divadelní spolek Tyl, který tenkrát existoval pod hlavičkou hasičského sboru, tuto oponu používal při své divadelní činnosti. Proto se dcery zemřelého hostinského rozhodly oponu věnovat požárnímu sboru v Kamenném Přívoze, aby sloužila k okrase společenské místnosti. Oponu malovali společně akademičtí malíři Nejedlý, Fiala a Kojan. Společenská místnost je vybavena pěkným zařízením a vyzdobena požárnickými trofejemi a diplomy.

090921 Bronislav Pražan k problému autorství opony
Informace paní Horová, jsou nejspíš smyšlenka, anebo jsou to fakta značně pomotaná: kutaje se slovníky a internetem jsem zjistil, že sotva některý z uváděných autorů opony mohl být žákem Hampejzovým. Ten totiž zemřel - navíc se jmenoval Josef Hampeys - roku 1911 (v Žampachu, v Kamnném přívoze je pochován), takže ve 20. letech již krajinou bloudil jen jeho duch. Ani u jednoho z domnělých autorů navíc není co jejich učitel jmenován. Ostatně ve 20. letech to již nebyli žádní mládenci, co by si museli na pivo vydělávat malováním opony. Ot. Nejedlý se narodil 1883, Jan Kojan (žádný Josef nejspíš neexistoval) 1886 a maloval spíše třeboňské rybníky a rybáře než sedláky s koňmi, o bratrech Fialových se pak nikde nedozvíš nic. V úvahu by nejpíš připadal Ferdinand Fiala (*l888)- malíř, grafik a divadelní dekoratér, jenže z nesčetných Fialů, které Tomanův slovník uvádí by v úvahu mohlo přicházet ještě dalších osm - zřejmě navzájem nepobratřených.
Obraz mohl klidně vzniknout i v době mezi 1907 a 1910, kdy v obci působil první soubor, jejž založil zřejmě předek paní Horové,. A pak by možná některý z jmenovaných autorů opravdu mohl přicházet v úvahu. Též by chtělo zjistit, zda měli navzájem nějaké vazby, jež by vysvětlovaly ten "kolektivismus tvůrčího aktu" jinak než potřebou mít na pivo. Z informací obsažených v Tomanově slovníku však žádné tyto souvislosti nelze odvodit.
Bibliografie:
VALENTA, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 202, 203
Uložení dokumentace:
Databáze českého amatérského divadla CD 22622 - 22624
Historické užití:
jeviště v hotelu "U Horů"
Současné užití:
vystavena na obecním úřadě
Majitel/umístění:
Opona jako obraz na Obecním úřadě, majetek Marie Hájkové, roz. Horové
Fyzický stav:
existuje, vystavena
Tematická skupina:
Krajina
Informátoři:
Navrátil Konstantin, starosta,
Mašková Blanka, místostarostka

Související Obrázky

Kamenný Přívoz, Krajina kamení, Ot. Nejedlý, Jos. Kojan, bří Fialové, malířská škola prof. Hampejze ze Žampachu, asi 1920
Kamenný Přívoz, kronika obce, s. 578, nová instalace obrazu-opony 1979
Kamenný Přívoz, opona
Kamenný Přívoz, opona 2
Kamenný Přívoz, opona, IM
Kamenný Přívoz, popis k oponě
Kamenný Přívoz, Tyl, zápisy ze schůzí, 08, 1913.
Kamenný Přívoz, Tyl, zápisy ze schůzí, 09, 1913.
Kamenný Přívoz, Tyl, zápisy ze schůzí, 10, 1913.
Kamenný Přívoz, Tyl, zápisy ze schůzí, 11, 1918.
Kamenný Přívoz, Tyl, zápisy ze schůzí, 12, 1919.


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Kamenný Přívoz, Krajina kamení, Ot. Nejedlý, Jos. Kojan, bří Fialové, malířská škola prof. Hampejze ze Žampachu, asi 1920