Databáze českého amatérského divadla

Opony: Hořice, Veduta města, okolo objekty a jména spisovatelů, Karel Maixner, 1864, nezachovala se, foto

Autor: Maixner, Karel
Vročení: 1864-5
Motiv: Veduta města, okolo objekty a jména spisovatelů, nápis Vlasti a Múzám
stuha se jmény: Štěpánek, Klicpera, Tyl. Kollár, Neruda, Krzepinski(?), Mikovec, Hálek, Neruda, ?, okolo 4 medailony zámků
Zobrazuje pohled na Hořice a připomíná jména významných, převážně českých básníků a spisovatelů. Veduty v medailonech zobrazují památná místa v Čechách.
Opona sloužila hořickým ochotníkům při představeních v divadelním sále Městského domu v Hořicích. Opona se nezachovala.
Milan Kreuzzieger, komentář z výstavy fotografií divadelních opon Múzám, městu, národu (2003)

S rekonstrukcí sálu vyvstala i potřeba rekonstrukce jeviště, kterou opět provedli ochotníci vlastním nákladem a pomocí prodeje losů. Výbor spolku vyslal své zástupce Karla Mišáka a Václava Šrajera do Mladé Boleslavi, Kolína a Hradce Králové, aby si prohlédli tamní moderní jeviště. Ti také po návratu předložili návrhy na provedení nové jevištní konstrukce a byl jim svěřen dohled na provádění prací. Zároveň bylo jednáno o pořízení nové opony a dekorací. Bylo rozhodnuto pořídit novou vnější oponu bohatě zdobenou zlatým třepením a malbu velké opony 465 x 590 cm, která měla být svěřena malíři Robertu Holzerovi (1859 — 1938) v Praze. Ten však o tuto zakázku neměl zájem a doporučil ochotníkům zkušeného malíře divadelních dekorací Romana Skálu (1848 — 1901), rovněž z Prahy. U něho pak byly příslušné dekorace objednány. Podle všeho se však zdá, že, pravděpodobně z finančních důvodů, nová malovaná opona pořízena nebyla a malířem Skálou byla restaurována původní opona Maixnerova, jež byla přizpůsobena většímu jevišti. Výhodou nového jeviště bylo zařízení, které pomocí válců umožňovalo snadnou manipulaci s kulisami a jejich nastavení v různých úhlech anebo i napříč. Jeviště bylo také osvětleno důmyslnou soustavou lamp, které mohly být jednoduchým způsobem spouštěny, zakrývány i odkrývány a z hlediska nebezpečí požáru byly velmi bezpečné. Podlaha měla 6 propadlišť. Zazděny byly dveře na pavlač, jimiž pronikal průvan do orchestřiště. Celkové náklady na rekonstrukci jeviště činily 2 124 zl. 76 kr. Zrekonstruovaný sál byl otevřen 10. ledna 1886 slavnostní akademií, jejíž program připravily hořické spolky.
(Dr Tomíčková)

Karel Maixner (1840 — 1881)
Mladší bratr významného českého malíře Petra Maixnera se věnoval nejen malířství, ale i litografii. Již v době studií vytvořil pozoruhodné ilustrace pro Fričovo Evropské ptactvo. Spolu s Petrem namaloval 14 obrazů křížové cesty pro hořický děkanský chrám a později sám vytvořil křížovou cestu pro kostel v Milovicích.. Byl Petrovým spolupracovníkem na některých významných zakázkách (fresková výzdoba kostela v Praze — Karlíně). Karel Maixner byl, stejně jako další z bratrů Čeněk, velmi nadaným litografem a významným způsobem se podílel na vydávání ilustrovaných časopisů Světozor, Květy a Vesmír. Jeho předčasná smrt v r. 1881 mu zabránila i přes nesporné umělecké nadání vytvořit rozsáhlé a ucelené dílo jako starší Petr. Pro divadelní sál namaloval Karel Maixner oponu (1864) s vyobrazením města Hořice. Ačkoliv ochotníci několikrát uvažovali o pořízení nové opony, k uskutečnění tohoto záměru nikdy nedošlo nejen z důvodů finančních, ale především z úcty k jejímu autorovi. Opona sloužila při slavnostních příležitostech až do poloviny 20. století.
Bibliografie:
Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 240
Uložení dokumentace:
Městské muzeum Hořice, čb foto

Div. odd. NM fotoarchiv 40 F 30 opona ochotnického divadla v Hořicích v Podkrk., 1865

DČAD CD 09307, 29454, 29455,
Výstavy:
Výstava fotografií divadelních opon Múzám, městu, národu (Státní opera v Praze, 2003)

Muzeum českého amatérského divadla Miletín, vstupní expozice, 2006.
Historické užití:
jeviště Městského domu (Spolkový dům)
Současné užití:
nezachovala se
Majitel/umístění:
čb fotografie v Městském muzeu
Fyzický stav:
neexistuje, dokumentována
Tematická skupina:
Obrazy měst

Související Osobnosti

Související Organizace

Související Obrázky

Hořice, opona, Veduta města, okolo objekty a jména spisovatelů, Karel Maixner, 1864, nezachovala se, foto
Hořice, sál ochotníků, foto 4, portál s oponou


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Hořice, opona, Veduta města, okolo objekty a jména spisovatelů, Karel Maixner, 1864, nezachovala se, foto
Hořice, sál ochotníků, foto 4, portál s oponou