Databáze českého amatérského divadla

Opony: Rokycany, sokolovna, opona, Josef Loukota, Rokycana přemlouvá Žižku, aby upustil od obléhání Prahy, asi 1902

Autor: Josef Loukota
Vročení: asi 1902
Motiv: Jan Rokycana, Jan Žižka
V letech 1902 až 1903 byla v Rokycanech na rohu nynější Jiráskovy ulice a ulice Svazu bojovníků za svobodu postavena honosná neorenesanční budova sokolovny. PhDr. David Borek, absolvent rokycanského gymnázia a současný reportér zpravodajství České televize ve své publikaci Historické slohy v Rokycanech (1) uvádí, že v interiéru sokolovny oddělovala jeviště od vlastního společenského sálu opona s krásnou malbou malíře Josefa Loukoty. Šlo o obraz připomínající nejznámější historku ze života mistra Jana Rokycany, kdy údajně pouhou řečí usmířil Žižku a odvrátil ho od zpustošení Prahy. K uvedení této informace ho inspirovala poznámka uvedená v publikaci bývalého středoškolského profesora dějepisu a češtiny na rokycanském gymnáziu Mgr. Karla Hofmana (* 1926), který ve své publikaci Staré rokycanské domy při zmínce o rokycanské sokolovně uvádí :
„Po obou stranách jeviště byly umístěny sádrové busty (Tyrš a Fügner), nad jevištěm v klenáku štukový erb města Rokycan, na stropě kromě štukatury také malba Emila Maška nazvaná Vítězství sokolské myšlenky. Oponu ztvárnil malíř Loukota, a to monumentálním historickým obrazem „Rokycana přemlouvá Žižku, aby upustil od obléhání Prahy.“ (2)
Bohužel, o existenci i osudu opony s obrazem akademického malíře Josefa Loukoty se nepodařily zjistit jakékoliv bližší informace (3).
(1) BOREK, David, PhDr. Historické slohy v Rokycanech. Internet – rokycanyhomepage.ic.cz/historickeslohy.htm.
(2) HOFMAN, Karel. Staré rokycanské domy, díl IV. Rokycany 1998, s. 21.
(3) Pátrání autora studie i ředitelky rokycanského muzea RNDr. Mgr. Miroslavy Šandové bylo neúspěšné.
(informace 150215 Ing. Miroslav Král)

2015 Pátrání v budově sokolovny bylo neúspěšné (JV)
Historické užití:
sokolovna

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':