Databáze českého amatérského divadla

Opony: Činěves, DrO Sokola, opona Libušina věštba, autor Josef Voseček, s. a. (asi 1. pol. 20. stol.), restaurována 2015 Evou Kolmanovou, vystavena v Klubu důchodců

Autor: nezjištěn
Rozměr: 500 x 260 cm (původní rozměry cca 700 x 300 cm)
Vročení: s. a. (asi 1. pol. 20. stol.)
Motiv: Libušina věštba
Opona o rozměrech cca 700 x 300 cm malována temperovou - klihovou barvou na lněném plátně. Při restaurování akad. malířkou Evou Kolmanovou z Velkých Vyklek, p. Běrunice v r. 2015 zmenšena do stávající velikosti 500 x 200 cm.

---

Téma Libuše věštící slávu Prahy se objevuje na desítkách venkovských opon, ale ta činěveská z nich svým provedením silně vybočuje. Její autor, zatím bohužel neznámý, inovoval notně vyčpělé schéma už tím, že kompozici zřejmě nepřevzal z historizujících předloh – ačkoli použití předlohy nemůžeme vyloučit. Nad dobový průměr ho vyneslo i pokročilé malířské provedení, které svědčí o jeho profesionálním školení, obeznámeností s aktuálními malířskými trendy a zřejmě mimo jiné inspirací sociálním uměním 20. let. Silnou setrvačnost prokázala však i zde obligátní rozhrnutá draperie s provazy a třásněmi v prvním plánu, která je dnes ovšem menší než autor zamýšlel. Opona byla totiž při restaurování zmenšena na rozměr 500 x 260 cm a její dnešní stav tak neodpovídá její původní podobě.

(Mgr. Jiří Bláha, září 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Autorem opony je je rožďalovický fotograf Josef Voseček, který namaloval také oponu pro divadelní spolek v Podlužanech (nyní místní část Rožďalovic). Zjištění autora oznámila 22. 2. 2018 Ing. Zuzana Bittmanová, starostka obce Činěves. Došlo k němu na základě vydání knihy Malované opony divadel českých zemí II, kde je opona prezentována jako dílo neznámého autora.
Bibliografie:
Kolektiv autorů (editor Milan Strotzer): Malované opony divadel českých zemí II. Praha, NIPOS 2017, s. 44-45. Komentář Jiří Bláha.
Historické užití:
Opona souboru
Současné užití:
Vystavena v Klubu důchodců Činěves
Majitel/umístění:
Obec má pronajatu oponu od Sokola Činěves
Fyzický stav:
existuje, vystavena
restaurována
Tematická skupina:
Česká historie

Související Pojmy

Související Obrázky

Činěves, Sokol, detail opony
Činěves, Sokol, detail opony
Činěves, Sokol, detail opony
Činěves, Sokol, detail opony
Činěves, Sokol, detail opony
Činěves, Sokol, opona


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Činěves, Sokol, opona
Činěves, Sokol, detail opony