Databáze českého amatérského divadla

Opony: Pardubice, LD Sokola, opona s pohádkovým motivem, autor neznámý, asi 1923, nezvěstná, doložena popisem člena souboru

Autor: neznámý
Vročení: asi 1923
Motiv: pohádkový motiv
O existenci a činnosti loutkářského souboru Sokola Pardubice I se nezachovaly téměř žádné informace. Vznikl v roce 1923 v souvislosti s postavením nové sokolovny, kde pak loutkáři působili. Zachoval se však popis malované opony. Člen souboru Jan Václav Rosůlek ji v roce 1927 popsal v časopisu Loutkář takto:
„Na pařezu sedí radostná, zlatovlasá Princezna a Princ béře do svých dlaní její bílou, hedvábnou ruku. Nad nimi se honí veliké, bílé mraky a za nimi na strmé skále jest hrad. Snad hrad obra, lupiče nebo nějakého draka – to nikdo neví. V levém rohu opony spí veliký zelený ještěr a v pravém vousatý pidimužík, veselý, červeně oděný skřítek jede na hlemýždi.“
Existenci opony dotvrzují údaje v pokladní knize pardubického Sokola, kde se v roce 1923 nalézají položky:
- Látka na oponu 6102 Kč
- Přípravy na oponu 421 Kč
- Dovozné opony 21 Kč.
Na začátku okupace, tedy okolo roku 1940, bylo divadlo přeneseno do školy U kostelíka. O dalších osudech souboru ani opony nejsou zprávy.

(Ing. Jan Novák, srpen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)
Historické užití:
LD Sokola Pardubice I
Současné užití:
nezvěstná opona
Informátoři:
Ing. Jan Novák

Související Organizace

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':