Databáze českého amatérského divadla

Organizace: Hradec Králové, Volné sdružení východočeských divadelníků - VSVD

Rok založení: 1991
Skupina organizací:
Volné sdružení východočeských divadelníků (VSVD)

je zapsaný spolek dle zák. č. 89/2012, založený již v únoru 1991, aby hájil zájmy svých členů, propagoval jejich činnost, podílel se na pořádání regionálních postupových přehlídek všech oborů činoherního, alternativního, loutkového a dětského divadla. V současnosti sdružuje cca 90 individuálních členů a patnáct členských souborů z Královéhradecka, Pardubicka, Liberecka a kraje Vysočina. VSVD má celorepublikovou působnost a sdružuje nejen amatérské divadelníky, ale i některé profesionály a další příznivce.

VSVD spoluorganizuje vzdělávací akce pro amatérské režiséry, scénografy, herce, vedoucí dětských divadelních souborů a poskytuje odborné informace. Vydává dvakrát ročně bulletin Divadelní hromada, který informuje o divadelním dění, reflektuje inscenace souborů, přináší rozbory a výsledky přehlídek, píše o osobnostech amatérského divadla, nabízí diskusní tribunu a bohatou fotodokumentaci. Rovněž vydalo několik zájmových publikací, např. slovník populárních divadelních pojmů Císařova jarmárka, vzpomínkovou knihu Slávky Hubačíkové Kale a kyselo, prezentaci loutkářky Hany Voříškové Panáčkové a knížku vzpomínek českého režiséra a divadelního ředitele prof. Františka Laurina Divadlo mého života.

VSVD přispívá ke vzájemné inspiraci divadelníků, např. organizací festivalů (v roce 2000 založilo a do roku 2010 organizovalo Open Air Program při Divadle evropských regionů v Hradci Králové), každoročně pořádá setkání oceněných tvůrců ze všech divadelních přehlídek, tzv. Cenění.
Vrcholným orgánem VSVD je valná hromada, agendu sdružení zajišťuje Rada VSVD tvořená teritoriálně ze zástupců členské základny. Exekutivu tvoří předseda, jednatel a pokladník sdružení. Mezi členy VSVD je několik držitelů Ceny ministerstva kultury České republiky: Karel Šefrna, Alexandr Gregar, Jan Merta a čestný člen VSVD, teatrolog prof. Jan Císař.

VSVD spolupracuje s Impulsem Hradec Králové, centrem pro podporu uměleckých aktivit, které je hlavním pořadatelem přehlídek a vzdělávacích programů, rovněž VSVD poskytuje technickoorganizační servis. VSVD financuje svou činnost z příspěvků členů a grantů. Informace o příjmech a výnosech jsou součástí výroční zprávy sdružení zveřejňované v Divadelní hromadě.

Související Texty

Související Ročníky přehlídek

Související www odkazy

Související Obrázky

Císařova jarmárka, titul kresba Jelínek
Gregar Alexandr, Hradec Králové, Zlatý odznak J. K. Tyla, 2016
Gregar Saša, Hradec Králové, VSVD
Gregar, Alexandr, VSVčD, 2007
Hradec Králové, Gregarová Naďa, 2007
Hradec Králové, VSVD, Impuls, poděkování Vl. Bartošovi, 1999, 1,str
Hradec Králové, VSVD, Impuls, poděkování Vl. Bartošovi, 1999, 2,str
Miletín, Muzeum 4/18, Tejkl, Josef,  portrét, 2003
Miletín, Muzeum českého amatérského divadla, 4. sál, 22, organizace
Miletín, Muzeum, VSVD, Valenta, čl, Gregar, Saša, Pozdně jarní přemítání, Hromada LXI, jaro 2011, s,3
Svitavy, C, Šefrna Karel - portrét 2006
Tejkl, Josef, portrét, 2004
Vik Jaroslav,  Zlatý odznak J. K. Tyla, 2015
VSVD, logo


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
VSVD, logo
Gregar Saša, Hradec Králové, VSVD
Tejkl, Josef, portrét, 2004