Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: DRAGOUN, Václav, Čelákovice

Datum narození: 18.7.1938
Místo narození: Praha
Václav Dragoun
– absolvoval průmyslovou školu konzervárenskou.

Vedle občanského povolání strojního údržbáře
od 1961 publikoval verše,
1962 zdramatizoval Rollandova Petra a Lucii, příběh z lucké války Vlnovka na pálené hlíně a pro přátele napsal veršem hru o Donu Juanovi Kterak osud změní fakta na příjmení.
Svůj talent tříbil na úpravách slavných děl pro menší počet herců (Dykův Krysař, Plautova Komedie o strašidle, Shakespearovo Zkrocení zlé ženy, Rostandův Cyrano z Bergeracu, Marivauxovu Hru lásky a náhody aj.),
na vlastních dramatizacích (Frýbová, Bass, Čapek) a dvou detektivkách Vražda v hotelu Kaiserhof a Vražda v posázavském Pacifiku.

Jeho jevištním debutem byla historická féerie Toušeňská růže (premiéra 1. 12. 1990 v Toušeni, 14x, nově 1998 6x),
po níž následovaly tři další hry v Čelákovicích: příběh z trojské války A co když to bylo jinak 1991,
apokryfické Inovované obrazy z dějin národa českého 1992 a psychologická perseovská moralita Co chcete, jsme jen lidé 1994.

Mezitím uvedl ochotnický soubor v Lázních Toušeni jeho Rudolfinské nokturno (premiéra 12. 6. 1993 v Toušeni, 12x; nově 1997, 4x).
Nejnověji se hrály jeho dvě pohádky: v Čelákovicích Čert a Káča 1996, v Toušeni Voda pro mé růže 1995 a pseudonymní Dubová zátka (od 20. 4. 2002 celkem 30x).

Žije v Čelákovicích a v Košumberku.
Bibliografie:
KRÁLÍK, Jan: Václav Dragoun jubiluje. TOK VII, 1998, č. 7, s. 5.

Související Obrázky

Lázně Toušeň, Sokol, Toušeňská růže, 1998


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':