Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: KIRSCHNER, Karel, LD, Praha

Místo úmrtí: Praha
1935 Karel Kirschner, pův. obchodní příručí, později účetní, zakoupil pro osmiletého syna Miloše (1927-1996, loutkoherec a režisér, od 1951 člen a od 1966 ředitel Div. Spejbla a Hurvínka) Alšovo divadélko. Několik let hrál v bytě ve Vosmíkově ulici v Libni mezi dveřmi pokoje a předsíně pro děti z domu. Zájem dětských diváků velký, pro děti z ulice hrál v prádelně.
1941 se šesti spolupracovníky, mezi nimi bankovní úřední Jiří Hanzelín (*1905), dlohouholetý principál LS, a Jan Bendl, technik a elektrikář, založil spolkové LD.
Od 1943 jako LD Umělecká scéna Na Korábě, hráli ve škole Na Korábě, kde upravili bývalou kapli pro LD včetně scény - klasické kukátko - a elevace hlediště.
Bibliografie:
Dle ústní informace Františka Valeny. Odsouhlaseno. Konzultace dále p. V. Huňka.
KIRSCHNER, Miloš: Adoptivní otec Spejbla a Hurvínka. Rkp. v pozůstalosti autora, též SA F. Černý.

Související Osobnosti

Související Organizace

Související Obrázky

Jiří Hanzelín, Bohouš Hájek, Karel Kirschner.


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':