Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: KONEČNÝ, Josef (Joža), malíř

Datum narození: 8.9.1909
Místo narození: Žarošice
Datum úmrtí: 1989
Místo úmrtí: Hodonín
Autor opon pro Žarošice

Josef Konečný byl malířem působícím na Horňácku a v Podluží. V letech 1936 až 1939 studoval na pražské AVU u Vratislava Nechleby.
Život a dílo Josefa Konečného bylo úzce spjato s městem Hodonínem, kde se po studiích usadil a kde prožil celý svůj život. V jeho realistickém výtvarném díle je cítit obdiv a inspiraci starými mistry a vliv jeho učitele profesora Vratislava Nechleby, od nějž si odnesl dobré základy portrétní tvorby, která se stala jeho doménou. Častým námětem jeho obrazů je i folklorní tématika. K zachycování folklorních motivů jej vedlo nejen členství v Sdružení výtvarných umělců moravských, které mělo obdobnou náplň ve svém programu, ale také bezprostřední vztah k tradicím a lidovému umění, který si přinesl do vínku ze svého rodiště Žarošic.
Dílo Josefa Konečného vyvěralo vždy z čistého vztahu ke každodenním hodnotám lidského bytí a citového vztahu k jeho blízkým. Je kvalitativně vyrovnané, promyšlené, plné citu a zaujetí pro ztvárňovaný námět. Josef Konečný tak neodmyslitelně patří do dějin regionální výtvarné kultury a nesmazatelně se zapsal do obecného povědomí.
Bibliografie:
VALENTA, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 168, 169

Související Obrázky

Žarošice, opona Jaro, Joža Konečný, 1933
Žarošice, Tyl, opona, Vlast, Joža Konečný, 1937, vlastivědný památník
Žarošice, Žákovské divadelní a pěvecké sdružení / Karlín, divadelní kroužek, opona Jaro, autor Joža Konečný, 1933, zničena 1945, doložena fotografií autorovy studie k oponě


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Žarošice, Tyl, opona, Vlast, Joža Konečný, 1937, vlastivědný památník
Žarošice, opona Jaro, Joža Konečný, 1933