Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: HAVLÍK, Václav, JUDr., Praha, LD

Datum narození: 24.11.1884
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 25.1.1945
Místo úmrtí: Praha
Povoláním úředník pražského magistrátu (později přednosta Statistického úřadu hl. města Prahy),
1919 po shlédnutí představení hry J. Průchy Kašpárek v pekle v radlickém Sokole se nadchnul pro loutkové divadlo.

1920 inicioval vznik loutkového divadla Sokola Smíchov I.,
Za pomoci PhDr. Jindřicha Veselého získal spolupráci Umělecké loutkové scény, která byla v té době bez stálého působiště. 5. dubna 1920
ÚLS na galerii tělocvičny Sokola I. Smichov odehrála premiéru hry Zdeňka Schmoranze Začarovany les.

Vlastní činnost souboru Sokola I. Smíchov byla zahájena 24.10. 1920 hrou L.Tesařové: Vodníkova Hanička. V. H. zde působil jako vedoucí souboru i režisér, a zejména jako hlasový interpret Kašpárka.

1927 se zasadil o přestěhování divadla do nových místností na letním cvičišti Sokola Na Mrázovce a zároveň o modernizaci scény
1927-1939 obětavě vedl soubor, který si získával stále větší přizeň diváků a také pozornost tisku. Byl aktivně činný v Loutkářském soustředění.

1941 statečně, bez ohledu na vlastní bezpečnost, zachraňoval loutky a cenný inventář divadla, které po zákazu činnosti Sokola muselo ukončit svou činnost.
Po skončení války na jeho činnost navázali jeho syn Václav Havlík, spoluzakladatel české profesionální loutkářské scénografie, a snacha, výtvarnice Jarmila Fenclová-Havlíková, kteří právě na této scéně získávali své první loutkářské zkušenosti.
Bibliografie:
Mík (J. Malík): Srdce, které se nedočkalo. Loutková scéna 2, 1945/46, s. 44.

SCHUBERTOVÁ, Lenka: Loutkářská rodina Havlíkových. Bakalářská práce. Brno, MUNI, KDS FF, 2009.

Související Osobnosti

Související Organizace

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':