Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: ČÍŽEK, Josef, JUDr., Náchod

Datum úmrtí: 1934
Čelná osobnost severovýchodních Čech, dlouholetý starosta města Náchoda, stál v popředí kulturního a společenského života ve městě i v regionu.
Čestný člen a ředitel Spolku divadelních ochotníků v Náchodě, zasloužil se zejména o vybudování na svou dobu nejmodernějšího městského divadla.

1886 přišel do SDO, brzy se stal předním hercem.
Režisér řady zdařilých inscernací, úspěšný herec, významný představitel velkých rolí v historických dramatech, zvláště v dílech Aloise Jiráska. Na scéně náchodského divadla vytvořil např. postavy Jana Husa a Jana Žižky.
Ve Vrchlického Noci na Karlštejně ztvárnil císaře Karla IV., v Stroupežnického dramatu Na Valdštýnské šachtě profesora Stefanidesa aj.
Těsně před smrtí se připravoval na titulní roli v Jiráskově Janu Žižkovi, kterou si chtěl zahrát při oslavách 20. výročí trvání Městského divadla v Náchodě.

Divadlo nazváno jeho jménem.
Čížkovou dcerou byla náchodská herečka a režisérka Máňa Nesládková-Čížková
Bibliografie:
VE SLUŽBÁCH Thalie II, kap. Tomu věnec budiž dán - JUDr. Josef Čížek, Náchod. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ, s. 63-64.

Související Soubory

Související Osobnosti

Související Organizace

Související Obrázky

Náchod, SDO, Jan Žižka


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':