Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: BITTL, Zdeněk, herec a režisér Východočeského divadla v Pardubicích

Datum narození: 4.6.1908
Místo narození: Nové Město nad Metují
Datum úmrtí: 22.2.2001
Místo úmrtí: Pardubice
Zdeněk Bittl byl významnou osobností divadla v Pardubicích, filmová kamera jej ale zachytila jen třikrát. Narodil se v Novém Městě nad Metují, oba rodiče byli herci, otec se navíc uplatnil i jako malíř.
Zdeňkovi starší bratři Jaroslav (1896-1971) a Bedřich (1900-1969) později vedli vlastní divadelní společnosti. Zdeněk Bittl studoval soukromě herectví u Václava Vydry a Františka Smolíka, další průpravu mu poskytla Lola Skrbková.
Jako herec začínal v kočovné společnosti svého bratra Jaroslava, poté několik let působil ve Středočeské činohře (1933-1944).
Tady byl již i režisérem, jako asistent režie ostatně předtím získal zkušenosti pod vedením E. F. Buriana v D 34.

Po druhé světové válce nastoupil Zdeněk Bittl do Východočeského divadla v Pardubicích, kde se řadu let prosazoval jako progresívní režisér, v letech 1959-1960 byl i šéfem činohry. Kromě zajímavých režií z českého repertoáru (Zuzana Vojířová, Léto, Maryša, Paličova dcera, Lucerna) zůstával nadále i hercem (Bílá nemoc, Dobrý voják Švejk), často hrál také v ruské klasice (Višňový sad, Měšťáci), pro jeviště zdramatizoval Tolstého román Anna Karenina. Tehdy se poprvé objevil před kamerou, v historickém filmu TEMNO (1950) hrál jezuitského kazatele Vostrého, v budovatelském titulu ANNA PROLETÁŘKA (1952) se mihnul jako dělník Stárek.

V letech 1961-1970 byl Zdeněk Bittl režisérem a uměleckým šéfem činohry Těšínského divadla v Českém Těšíně, které tehdy začalo působit v nové budově a pod Bittlovým vedením se zdejší soubor vypracoval v uznávanou divadelní scénu. Z Bittlových režií v Českém Těšíně připomeňme alespoň Nezvalovu Manon Lescaut nebo Čapkovu R.U.R. Potřetí a naposledy hrál ve filmu ZABITÁ NEDĚLE (1969), v němž se objevil v menší roli důstojníka. Z Českého Těšína se pak vrátil do Pardubic a v letech 1972-1980 byl ředitelem Východočeského divadla. Po zkušenostech z Těšína se i v Pardubicích snažil o udržení vysoké úrovně inscenací Východočeského divadla.

Při odchodu do důchodu v roce 1980 byl Zdeněk Bittl jmenován Zasloužilým umělcem, i pak ale zůstal aktivní, působil jako pedagog na Lidové škole umění v Chrudimi a často spolupracoval s amatérskými divadelními soubory, byl uměleckým poradcem souboru JKP Chrudim, kde režíroval, mj. i svou dramatizaci Divé Báry. Od 1986 se soubor obnovil, Bittl tu režíroval hru Pavla Dostála a Rudolf Podody Gaudeamus Igitur.

Zemřel v Pardubicích 22. února 2001 ve věku 92 let. Jeho dcera Zdena Bittlová (*1945) je herečkou a působí taktéž v pardubickém Východočeském divadle. Z dalších členů rodiny připomeňme Zdeňkovu neteř Janu Bittlovou (*1941), která byla řadu let přední herečkou Horáckého divadla v Jihlavě.

autor: Pavel "argenson" Vlach - převzato z http://www.csfd.cz/tvurce/31463-zdenek-bittl/
Bibliografie:
Amatérská scéna 1973, č. 5, s. 24-zpráva
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':