Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: BLAHOŇOVSKÝ, Jaroslav, Vsetín

Datum narození: 30.6.1905
Místo narození: Brno
Datum úmrtí: 17.12.1991
Místo úmrtí: Vsetín
1970 důchodce, člen SČDO, předseda okresní divadelní sekce na Vsetíně a člen krajské v Ostravě. Vždy dobře informovaný o problémech amatérského divadla na Vsetínsku.

Divadlu se věnoval již od dvanácti let, kdy začal hrát v pohádkách pro děti, později působil v několika brněnských souborech a
od 1945 po přestěhování do Vsetína, kde pracoval jako technický úředník ve Zbrojovce, v jejím divadelním souboru a později ve Vsackém divadle.
Byl nejen hercem a režisérem, ale i organizátorem a lektorem, členem okresního i krajského poradního sboru pro divadlo.

Jako herec vynikal hlavně v operetách (Svatba v Malinovce, Mamzelle Nitouche, Polská krev), které měly do šedesátých let minulého století ve Vsetíně vysokou úroveň.
Byl nositelem řady ocenění za herectví i za režii, mj. i z Jiráskova Hronova.

Byl, ne-li přímo iniciátorem, tak přinejmenším spoluzakladatelem divadelních přehlídek v Karolínce a spolupracoval od roku 1960 s Okresním kulturním střediskem, Klubem pracujících Skláren Karolinka a Místním národním výborem při jejich organizování. Prvního ročníku přehlídky v Karolínce se zúčastnily soubory KP Tesla Rožnov, ZK Sklárny Karolinka, OB Janová, OB Lískovec, OB Nový Hrozenkov, ČSM Valašské Meziříčí a ZDŠ Horní Bečva, druhého ročníku už se zúčastnilo devět souborů. Pořádání okresních přehlídek v Karolínce pozitivně ovlivnilo kvalitu řadu souborů, z nichž některé se dostaly až do Vysokého nad Jizerou a do Hronova.
(V roce 1995 sice došlo k přerušení této divadelní tradice, ale od roku 2005 se zde již opět konají divadelní přehlídky a dokonce povýšily na přehlídky krajské.)
Bibliografie:
AS 1970, č. 7, 2. s. obálky - zpráva.

Související Obrázky

 Zleva herec Jaroslav Štercl a Jaroslav Blahoňovský
BLAHOŃOVSKÝ Jaroslav - portrét
Jaroslav Blahoňovský - divadelní portrét
Jaroslav Blahoňovský - portrét
Jaroslav Blahoňovský, divadelní scéna


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
BLAHOŃOVSKÝ Jaroslav - portrét
 Zleva herec Jaroslav Štercl a Jaroslav Blahoňovský
Jaroslav Blahoňovský - portrét
Jaroslav Blahoňovský, divadelní scéna
Jaroslav Blahoňovský - divadelní portrét