Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: HAVLÍČEK BOROVSKÝ, Karel, Havlíčkův Brod

Datum narození: 31.10.1821
Místo narození: Borová u Přibyslavi (dnes Havlíčkova Borová)
Datum úmrtí: 29.7.1856
Místo úmrtí: Praha
Novinář, politik, básník a překladatel.
Jeho jménem bylo nazváno asi 200 ochotnických spolků.
1832 se Havlíček přistěhoval s rodiči z Borové, kde měli kupecký krám.
1832-1838 vystudoval gymnázium, poté vystudoval tzv. filozofii a rozhodl se pro teologii.
1841 byl však ze semináře v Klementinu vyloučen.
1843-1844 žil v Rusku jako vychovatel.
Po návratu z Ruska se v Německém Brodě ujal ochotníků, převážně studentů, kteří už několik let předtím hráli divadlo o prázdninách. V souboru bylo i několik měšťanských dívek, mezi nimi Františka Weidenhofferová a její bratr Vojtěch. Karel Havlíček, jeho bratr František a přítel Václav Žák začali organizovat i prostor pro divadlo. Nechali místo papírových dekorací pořídit plátěné, najali v hostinci Na holubníku místnost. S povolením magistrátu si zakrátko vybavili místnost v hlavní škole, kde ochotníci hráli do 1850.

1844 první představení, které Havlíček režíroval, byl Epigram (Kotzebue). Chládka hrál Havlíček, jeho ženu Fanny W. Dobrá recenze v Květech. Téhož roku nastudován opět A. Kotzebue: Zmatek nad zmatek. Hrálo se velmi pilně, např. Láska v nárožním domě, Kýž bych se neoženil. Jsou zachovány Havlíčkem ručně psané pozvánky. Do Havlíčkova odchodu se hrála ještě Štěpánkova hra Štěkavec a Čtyři stráže na jednom stanovišti, Raupach: Pašerové a Pan z Nematoh. Havlíček účinkoval jako režisér, někde i v hlavní roli.
Dvě hry byly hrány německy pro majitele zámečku ve Věži u Havl. Brodu. Havlíček v nich neúčinkoval.
Kolik her bylo nastudováno a kolikrát hráno, není přesně zjištěno. je ale známo, že veškerý výtěžek byl odevzdáván na dobročinné účely (povodně v Praze, vybavení chrámu apod.).
1845 odešel H. do Prahy, vedení se ujal jeho bratr, Žák a Havlíčkova láska Fanny Weidenhofferová. Sledoval i z Prahy divadelní dění v Brodě, udržoval korespondenci s několika členy souboru, především s Fanny, kterou si chtěl vzít.. Mj. prosil bratra, aby nehráli německy.
Podle některých zpráv byl Havlíček v podstatě neohrabaný herec, ale výborný ředitel, dramaturg, organizátor a režisér, ochotně doplňující role politickými narážkami, které měly u obecenstva ohlas.
Bibliografie:
HONZOVÁ , Lída a kol: Obrazy z historie. Brodské ochotnické divadlo 1836 - 2002. Havlíčkův Brod, Sdružení Adivadlo, 2002, s.11-13.

KOPŠ, Jaroslav: Ochotnická činnost Karla Havlíčka Borovského. Amatérská scéna 1984, č. 10, s. 23.
Archivy:
LA PNP:
SCHMITT Julius: Karel Havlíček a ochotnické divadlo německo-brodské. Studie, 1916, strojop., 65 ll, 4

Program divadelního představení hry F. F. Šamberka - K. Havlíček, tisk, Londýn, 1917, 1 kus

Související Obrázky

Faksimile zápisu o Karlu Havlíčkovi
Havlíček Borovský Karel, foto, portrét
Havlíček Borovský Karel, perokresba
Havlíčkův Brod,  Epigramm - část textu


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':