Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: HNILIČKA, Jiří, Karlovy Vary

Datum narození: 2.6.1947
Místo narození: Ústí nad Labem
Od roku 1969 člen Divadelního studia D 3, občanského sdružení, Karlovy Vary.
Absolvent střední průmyslové školy keramické v Karlových Varech.
Pracoval jako kašér a zaměstnanec dílen Divadla Vítězslava Nezvala v Karlových Varech, později vedoucí dílen Městského divadla v Karlových Varech, v současné době pracovník Galerie umění v Karlových Varech.
Herec, režisér a choreograf Divadla Dagmar Karlovy Vary a lektor hereckých a pohybových seminářů.

V 70. letech absolvoval tříletou Scénografickou školu SČDO, 1979 vystavoval na pražské výstavě amatérské scénografie pořádané SČDO.

Navrhuje výpravy inscenací pro Divadelní studio D 3, a další ochotnické soubory v západních Čechách.
Do 2015 navrhl přes 100 scénografických řešení divadelních inscenací a většinou je i realizoval.
Scénografii pro inscenace Divadla Vítězslava Nezvala v Karlových Varech – 7; pro Divadlo Dagmar v Karlových Varech – 6; pro Divadelní soubor Žlutičan ve Žluticích – 3; pro Spolek divadelních ochotníků v Radnicích – 3, atd.
Držitel Čestného uznání V. K. Klicpery SČDO – 2007, Zlatého odznaku SČDO - 1988 a řady dalších ocenění za scénografii a herecké výkony.

1971 Ray Lawler: Léto sedmnácté panenky, Roo Weber.
1972 J. K. Tyl: Tvrdohlavá žena, role: Johanes Pěnkava, školní pomocník.
1973 Herman Heyermans: Loď jménem Naděje, syn Geort Wermeer (cena za herecký výkon na krajské divadelní přehlídce v Mariánských Lázních).
1974 Mar Bajdžijev: Štěstí, Azis (na 4. mezikrajové divadelní přehlídce v Jablonci nad Nisou cena za nejlepší mladý herecký výkon).
Karla Voglová: Pasáček vepřů, Sluha.
1975 Eva Sadková: Civilní spor, výprava, Žalobce.
Vlast. Novák, Stanislav Oubram: Vodník Mařenka, návrh a realizace scény, Čert Kilián Hops (na Krajské přehlídce souborů hrajících pro děti v Sokolově cena za herecký výkon).
Zpěvy sladké Francie, výprava, účinkování.

1975 vymyslel a realizoval nový znak souboru D3, který je používán dodnes.

1976 Alexandr Vampilov: Dvacet minut s andělem – Metér, scéna, Antipyč (20 minut s andělem) a Kamajev (Metér).
1977 Mihail Sebastian: Bezejmenná hvězda, Profesor Udrea.
Otakar Starý: Pekelný mariáš, Strašidelný mlýn, výprava, Čert Breptal.
Alexej Arbuzov: Romance ve třech, výprava, Marat.
1978 Jan Makarius: Smrt obchází Dianu, Dick.
V a W: Balada z hadrů, výprava, Francois Villon (na KP vyspělých amatérských souborů v Horažďovicích cena za scénografii).
1979 Božena Fixová: Kterak se o princeznu čert pokoušel, režie a výprava.
Vlast. Novák, St. Oubram: O zlatém klíčku, stříbrném klubíčku a měděné píšťalce, Jakub.

20.6. – 15.7.1979 výstava scénografické školy SČDO a amatérské scénografie role: Jakub (pořádal SČDO s Divadelním ústavem v Praze, Městskou knihovnou v Praze a Kulturním domem hl. m. Prahy) 6. 8.1979 v Hronově slavnostní vyřazení absolventů Scénografické školy ÚV SČDO – na obém Jiří Hnilička účast.

1980 Bratři Čapkové: Ze života hmyzu, výprava (spolu s Jiřím Hlávkou), motýl Otakar, Cvrček, Mravenčí důstojník (na oblastní přehlídce v Lokti cena za scénografické řešení Jiří Hlávka a Jiří Hnilička)..
Otakar Starý: Bubáci, výprava, Král Celestýn a Honza.
1980 Robinson Jeffers: Pastýřka putující k dubnu, scénografie, nejmenované herecké postavy
1981 Federico S. Inclán: Julie umírá každou noc, Gilberto Arnice.
Jindřich Uher: Okamžiky, nejmenované herecké postavy.
Rukopis Drkolenský: Hra veselé Magdaleny, nejmenované postavy, scénografie.
1982 Jan Schmidt: Třináct vůní, výprava, Sláveček.
Ivan Olbracht: O smutných očích Hany Karadžičové, scénografie.

Česká amatérská scénografie – 1982 – Výstava prací amatérských scénografů v Thermálu v Karlových Varech. S Milošem Honsou organizace výstavy a vlastní návrhy scénografie.

1983 Jiří Šotola a Zdeněk Potužil: Kuře na rožni, Matěj Kuře a scénografie – v Horažďovicích cena za herecký výkon a scénografii, NP O štít města Prachatic – 53. Jiráskův Hronov cena za herecký výkon diplom za postavu Matěje Kuřete.
Věra Kuršová: O velrybě Lízince, spolurežie a herecká postava .

1983 Čestné uznání Západočeského KNV v Plzni čestné uznání za aktivní amatérskou práci v ochotnickém divadle k Roku českého divadla.
1983 účast na výstavě Česká amatérská scénografie, součást Pražského quadriennale 83

1984 Zdeněk Šmíd a Anna Franková: Mezi dvojím zasyčením kosy, scénografie.
1985 Julius Šaltenis: Utíkej, smrtko, utíkej!, scénografie.
Josef Kainar: Zlatovláska, scénografie a herecká postava Dobrého krále.
Josef Kovalčuk: Komedie o strašlivém mordu ve Svijadnovské hospodě L.P. 1715 aneb Ondráš, scénografie.
1986 Oldřich Daněk: Zdaleka ne tak ošklivá, jak se původně zdálo, postavy Ladislava, krále uherského a Prokopa Holého. NP jednoaktových her SČDO v Želči 1986 cena za herecký výkon.

1986 Zlatý odznak SČDO za kvalitní scénografii a hereckou práci v amatérském divadla.

1987 Jiří Tibitzanzl: Pohádky z Krakonošovy zahrádky, scénografie.
Jiří Suchý, Ferdinand Havlík: Dr. Johan Faust, Praha II. Karlovo nám. 40, scénografie.
1988 František Hromada: Ptačí hlava a srdce, scénografie.
Milan Calábek: Zavraždění sv. Celestýny, kuplířky z města Salanky, scénografie a postava Sentramio, KP v Horažďovicích cena za herecký výkon.
Karel Čaoek: Jak se dělá divadlo, scénografie a postava autora.
1989 Daniela Fischerová: Hodina mezi psem a vlkem, scénografie a postava Regniéra de Montigny - KP v Horažďovicích cena za herecký výkon a za scénografii.
Otakar Starý: Pekelný mariáš, scénografie.

1990 Peter Hacks: Rozhovor v domě Steinových o nepřítomném panu Goethovi, scénografie.
1993 Maria Křepelková: Filuta Pepino, scénografie, cena za scénografii na ObP Radnický dráček v Radnicích.
1995 Michal Zoščenko: Nepodařený den, scénografie.
1996 Pavel Grym: Bubáci, scénografie – herecké postavy Hejkal a Král Bulínek.
Oldřich Daněk: Kulhavý mezek, scénografie, herecká postava Jakub Grundle – cena za scénografii a herecký výkon na zpč oblastní přehlídce v Horažďovicích.
1998 Oldřich Daněk: Čtyřicet zlosynů a jedno neviňátko, herecká postava Hlavouna, cena za realizaci scény Michala Karase, jh. na zpč oblastní přehlídce v Horažďovicích.
Josef Kovalčuk: Ondráš, režie a scénografie – uváděno na putovním Vagantu v Liberku.
1999 Vladimír Havlík: Don Quijote, scénografie, Sancho Panza.
Petr Richter: Pozdvižení v Nedokrvích, scénografie.
Jan Werich: Tři sestry, scénografie – uváděno na putovním Vagantu v Liberku.

2000 Lev Blatný: Smrt na prodej, scénografie, Komisař.
Petr Richter: Kdo je chytřejší, scénografie, Hubert.
O´Henry: Peníze jsou oběživo, scénografie a jedna z hereckých postav – uváděno na putovním Vagantu v Liberku.
Georges Feydeau: Nebožka panina matka, scénografie.
2001 Vlastimil Ondráček – Vlastimil Novák a Stanislav Oubram: Pohádka ze mlejna, scénografie.
Tulilo Pinelli: Zlatá blecha, scénografie a herecká postava.
Pavel Grym: Bubáci, scénografie a herecké postavy – uváděno na putovním vagantu v Liberku.
2002 Karel Tachovský: Mor ( Boccacciovské variace), scénografie a asistent režie – cena za scénografii na zpč oblastní přehlídce v Horažďovicích a na národní přehlídce v Třebíči.
2004 J. R. Pick: Smolaři, scénografie a herecká postava Velitele stráže gheta.
2005 Ludvik Holberg: Helpe z vršku, scénografie.
Helena Lisická, J. M. Bouček: Ženich pro čertici, scénografie.
2006 Miroslava Exnerová: Jak se Yburan nudil, scénografie a herecká postava sluhy Ondry.
2008 Jan Drda: Hrátky s čertem, scénografie, herecká postava Solferna – ceny za scénografii na oblastní přehlídce v Horažďovicích a na oblastní přehlídce v Radnicích, cena za herecký výkon na ObP v Radnicích.
Peter Turrini: Nejbláznivější den, herecká postava Dona Guzmana, cena za herecký výkon na oblastní přehlídce v Horažďovicích.
2009 Michel de Ghelderode: Tři herci a jedno drama, scénografie, herecká postava Šlechetný otec.
Vlastimil Peška: Komedie o narození Ježíška, scénografie.

2015 Zlatý odznak J. K. Tyla, předán na NP KDP Vysoké nad Jizerou, říjen 2015
Formulace ocenění: za dlouholetou aktivní výtvarnou činnost v ochotnickém divadle a celoživotní zásluhy o jeho rozvoj
Bibliografie:
ČESKÁ amatérská scénografie. Katalog výstavy pořádané SČDO ve spolupráci s DÚ, Městskou knihovnou, Kulturním domem hl. m. Prahy jako součást Pražského quadriennale 83 v Divadle na Vinohradech 9. 6. - 9. 7. 1983, nestránkováno.

VÝSTAVA Scénografické školy SČDO & Amatérské scénografie.Katalog výstavy pořádané SČDO ve spolupráci s DÚ, Městskou knihovnou, Kulturním domem hl. m. Prahy v Městské knihovně v Praze 20. 6. - 15. 7. 1979.

Amatérská scéna 1982, č. 11, s. 5; 1983, č. 10, s. 2 - zpráva

ONDRÁČEK Vlastimil: Podklad pro heslo. Rkp. 2010. Zprostředkovala H. Šiková.

Související Obrázky

Hnilička Jiří, Karlovy Vary, Zlatý odznak J. K. Tyla, 2015
Karlovy Vary, D3, Historky z fastfoodu, Sokolovská čurda 2015
Karlovy Vary, D3, Historky z fastfoodu, Sokolovská čurda 2015
Karlovy Vary, D3, Historky z fastfoodu, Sokolovská čurda 2015
Karlovy Vary, D3, Psí kůže, CP Divadelní Piknik Volyně 2018
Karlovy Vary, DS D3, Hodina mezi psem a vlkem, 1989
Karlovy Vary, DS D3, Jak se dělá divadlo, 1989
KDP 2008, vítání DS Karlovy Vary
Marcela Hlávková, D3, Don Quiote, 1999
SČDO, Klub scénografů, výstava Česká amatérská scénografie, PQ 1983, charakteristika účastníků výstavy Hana, Honsa, Hnilička
SČDO, Klub scénografů, výstava Česká amatérská scénografie, PQ 1983, charakteristika účastníků výstavy Hnilička(pokrač.), Istel, Kvapil, Kvapilová
Vítání souborů v Karlových Varech, vepředu Jiří Hnilička jako Karel IV., Karlovarský Harlekýn 1987


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Hnilička Jiří, Karlovy Vary, Zlatý odznak J. K. Tyla, 2015
Vítání souborů v Karlových Varech, vepředu Jiří Hnilička jako Karel IV., Karlovarský Harlekýn 1987
Karlovy Vary, DS D3, Hodina mezi psem a vlkem, 1989
Karlovy Vary, DS D3, Jak se dělá divadlo, 1989
Marcela Hlávková, D3, Don Quiote, 1999
KDP 2008, vítání DS Karlovy Vary
Karlovy Vary, D3, Historky z fastfoodu, Sokolovská čurda 2015
Karlovy Vary, D3, Historky z fastfoodu, Sokolovská čurda 2015
Karlovy Vary, D3, Historky z fastfoodu, Sokolovská čurda 2015