Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: JUNEK, Václav, Lomnice n.P.

Datum narození: 1914
Místo narození: Dolní Kalná
Divadlo začal hrát v 19 letech, kdy se zároveň stal spoluzakladatelem DS mladých v Nové Pace. Vystupoval v různých rolích ve hrách Pasekáři, Paní ministrová, Čaj u pana senátora, Brandejští dragouni ad. První režií v tomto souboru byla Maryša.
V Nové Pace poznal při pohostinském vystoupení tehdy velmi činné lomnické ochotníky a po přestěhování do Lomnice s nimi začal hrát.

První role v dělnickém ochotnickém spolku Svornost v Lomnici byla ve hře U pokladny stál.
Později s řadou dalších herců přešel do nově vybudovaného Tylova divadla, kde působil ještě v 70. letech. Začal rolí ve hře Zorka, pak následovaly větší i menší role ve hrách Medvědí tanec, Slavnost mládí, Meluzína, Z českých mlýnů, Slovanské nebe, Nebe na zemi, počátkem 70. let např. Naši furianti, Lucerna.
V souboru zastával i funkci jednatele výboru.
Z podnětu V. Junka vyšla celá řada scénářů, realizovaných při tradičních staročeských lidových slavnostech v Lomnici nad Popelkou.
Za 40 let práce pro ochotnické divadlo mu byl v roce 1973 udělen Zlatý odznak J. K. Tyla.
Bibliografie:
NOSITELÉ Zlatého Tyla. AS 1973, č. 6, s. 19-20.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':